Kryzys straszy każdego inaczej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kryzys straszy każdego inaczej
Foto: sxc.hu

Ci, którzy stracili pracę, już odczuwają jego skutki. Inni postanowili zakasać rękawy, ograniczyć wydatki i po prostu przeczekać. Jak sytuację gospodarczą kraju oceniają ekonomiści i czy doświadczenia przeciętnych Polaków są z tym zgodne?

Posłuchaj

"Za, a nawet przeciw" - 27 grudnia 2012
+
Dodaj do playlisty
+

- Po nastrojach społecznych widać, że Polacy odczuwają skutki kryzysu. Zadeklarowana kwota wydatków na Święta po raz pierwszy miała być mniejsza, niż w roku poprzednim. Widać to także po zwolnieniach i zapowiedziach dalszych zwolnień - powiedział ekonomista prof. Krzysztof Rybiński w Trójce.
Jego zdaniem sytuacji nie poprawią pieniądze ściągane za pomocą kolejnych fotoradarów czy podatków, przy jednoczesnym utrzymywaniu urzędniczej armii.
A może - jak sugeruje część słuchaczy - nie wydajemy na Święta więcej, bo już nasyciliśmy się dobrobytem?
- Można powiedzieć, że z punktu widzenia odbiorcy indywidualnego, zwłaszcza w okresie przedświątecznym, kryzysu nie widać, bo wózki na zakupy są nadal pełne. Ale w biznesie jest to już bardziej odczuwalne, o czym świadczy mniejsza liczba zamówień i inwestycji, dłuższe terminy płatności - wyjaśnia dr Andrzej Fesnak, doradca finansowy EFC®.
Paweł Pietkun, ekspert portalu ekonomicznego nowyekran.pl potwierdza, że spada sprzedaż, a to najlepszy dowód na oszczędnościową postawę Polaków. - Wszystkie dane makroekonomiczne pokazują, że ten kryzys odczuwać będziemy jeszcze mocniej; zwiększy się poziom bezrobocia, spadną wynagrodzenia, w połowie przyszłego roku możemy być już w bardzo trudnej sytuacji.

Jakie są perspektywy dla polskiej gospodarki na rok 2013? Czy nadal emigracja zarobkowa jest atrakcyjną alternatywą? Posłuchaj całej audycji "Za, a nawet przeciw", w której wypowiadali się także słuchacze i eksperci: Witold Michałek, ekspert ds. gospodarczych BCC, Paweł Szałamacha (PiS), Andrzej Czerwiński (PO). Zachęcamy także do przeczytania artykułu "Przygotuj się na kryzys" Szymona Krawca i Tomasza Molgi w najnowszym numerze tygodnika "Wprost".

Zobacz wyniki sondy:

Polecane