Pokonaj zimę właściwą dietą

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pokonaj zimę właściwą dietą
Foto: Glow Images/East News

Kiedy temperatury za oknem spadają, powinniśmy zadbać o to, by w naszej kuchni one wzrastały. Chili, imbir, kurkuma, pieprz ratują w mroźne zimowe dni!

Posłuchaj

Pokonaj zimę właściwą dietą
+
Dodaj do playlisty
+

Patrycja Urbańska, dietetyk, podkreśla, że oprócz przypraw, które rozgrzewają, warto też odpowiednio dobrać rodzaj posiłków i zmniejszyć ilość nabiału w diecie. - Warto wprowadzić więcej posiłków, które będą obfitowały w kasze, do tego rośliny strączkowe, soczewica, ciecierzyca, różne gulasze z cieciorki. Można pokusić się o naleśniki pełnoziarniste z mąki orkiszowej, czyli posiłek absolutnie ciepły! - poleca gość Grażyny Dobroń.  

Więcej rozmów Grażyny Dobroń na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>

Dietetyk zaznacza, że na nasze zmysły, ciało i emocje doskonale wpływa także muzyka, która odpowiednio dobrana, może nas rozgrzać od środka. - Okres zimowy to czas, kiedy możemy na chwilę pożegnać się z herbatą zieloną, bardziej zwrócić się ku herbacie czarnej, herbatom owocowym, bo one działają rozgrzewająco - radzi ekspert.

Dlaczego zimą idealnie sprawdzają się zupy kremowe ze sporej ilości warzyw? Posłuchaj całej audycji!

"Instrukcji obsługi człowieka" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15. Zapraszamy.

Polecane