"Głusi mogą wszystko..."

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Głusi mogą wszystko..."
Foto: Glow Images/East News

- Sytuacja osób niesłyszących na rynku pracy mogłaby być zupełnie inna, gdyby postrzegać ich nie jako osoby niepełnosprawne, a po prostu mówiące innym językiem - mówi Piotr Kowalski z łódzkiego oddziału Polskiego Związku Głuchych.

Posłuchaj

Głusi mogą wszystko
+
Dodaj do playlisty
+

Zmiana sposobu postrzegania osób głuchych, a co za tym idzie poprawa ich sytuacji na rynku pracy była celem programu "4 kroki", które przez ostatnie dwa lata organizowała lubelska fundacja "Fuga Mundi". Działania objęły ponad 160 osób, połowę z nich stanowili uczniowie i absolwenci. Jak podkreśla prezes organizacji Marek Piasecki sytuacja osób głuchych jest bardzo trudna na rynku pracy, wskaźnik bezrobocia jest wysoki i przekonanie pracodawców, żeby zdecydowali się na danie pracy właśnie osobie niepełnosprawnej nie jest proste.

W ramach akcji udało się doprowadzić do zatrudnienia 40 osób, co jest bardzo dobrym rezultatem jeśli się weźmie pod uwagę, że akcja była prowadzona w województwach lubelskim i podkarpackim, gdzie sytuacja na rynku pracy generalnie jest trudna.

W trakcie projektu Ewelina Cholina zajmowała stanowisko trenera pracy i pośrednika, jej zadaniem była pomoc w adaptacji nowo zatrudnionych i wspieranie komunikacji między pracodawcą a pracownikiem, ale jak podkreśla szefowie szybko wypracowali swoje metody porozumiewania się z niesłyszącymi pracownikami. Jak podkreślają uczestnicy projektu, dał on im nie tylko pierwsze doświadczenia zawodowe czy inspirację do dalszej nauki, ale także pomógł przełamać swoje własne lęki.

Zapraszamy do wysłuchania relacji Elżbiety Korczyńskiej.

Audycji "Na wyciągnięcie ręki ..." można słuchać w każdy poniedziałek o godz. 18.35. Zapraszamy.

Polecane