Trójka straszyła Wałbrzychem przed południem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trójka straszyła Wałbrzychem przed południem
Ewa Skibińska i Marcin CzarnikFoto: fot. PR/W. Dorosz

Nową powieść Joanny Bator "Ciemno, prawie noc" czytali w Trójce Ewa Skibińska i Marcin Czarnik.

Posłuchaj

Zapraszamy!
+
Dodaj do playlisty
+

Ten rok nie był najlepszy dla polskiej powieści. Od kilku miesięcy niecierpliwie czekałam na nową książkę autorki "Piaskowej Góry". Kiedy ukazała się jesienią, podekscytowana przystąpiłam do lektury.

Są powieści, które niespiesznie wciągają czytającego. Joanna Bator nie pozwala nam jednak na ewentualny odwrót. Kto decyduje się sięgnąć po jej nową książkę, musi liczyć się z tym, że jego wyobraźnia zostanie zawłaszczona. I tak się stało. Co więcej, od razu "Ciemno, prawie noc" u s ł y s z a ł a m. Wyobraźnia produkowała coraz to śmielsze pomysły na "udźwiękowienie".

/

Od początku wiedziałam, że tę powieść powinni czytać aktorzy z … Dolnego Śląska. Decyzja była szybka: z Wrocławia, z Teatru Polskiego. Zdawałam sobie sprawę z trudności techniczno-organizacyjnych, ale … zaryzykowaliśmy. Nasze zaproszenie przyjęli Ewa Skibińska i Marcin Czarnik . Od razu też wiedziałam, że o muzykę poproszę Jana Suświłłę , młodego kompozytora, który pracuje z Moniką Strzępką i Pawłem Demirskim dla Teatru Polskiego we Wrocławiu i dla Teatru w Wałbrzychu.

I tak dochodzimy do tego, co – z mojego punktu widzenia – najważniejsze, a co stanowi o sile i powabie prozy Joanny Bator: "Piaskowej Góry", "Chmurdalii" i "Ciemno, prawie noc"… Wałbrzych... to miasto "wsysa". Może łatwo jest o tego typu egzaltowane określenia, jeśli tam się nie mieszka, ale literacka wersja Wałbrzycha jest bardzo "fotogeniczna".

Profesor Przemysław Czapliński stwierdził, że najnowsza powieść Joanny Bator ma cechy horroru. I rzeczywiście autorka buduje nastrój grozy, ale czyni to subtelnie, z pewnym dystansem. Więcej dowiemy się od niej samej. Rozmowę z pisarką planuję przedstawić w przedwigilijnym wydaniu Trójkowego "Magazynu Bardzo Kulturalnego" (niedziela, 23 grudnia, godz. 19.00).

Zapraszam do wspólnej, ośmiotygodniowej wyprawy do Wałbrzycha - "Ciemno, prawie noc" na antenie Trójki od 10 grudnia, codziennie od poniedziałku do piątku, o godz. 11.50.

Dźwiękowa wersja powstała dzięki pomocy finansowej, wsparciu finansowemu, otrzymanemu od Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Za współpracę dziękujemy wydawnictwu WAB oraz Radiu Wrocław.
Baszka Marcinik oraz Renata Szewczak, Mateusz Patyk i Wojciech Dorosz

Polecane