Od studni można rozpocząć życie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Od studni można rozpocząć życie
Kobieta nabiera wody do kanistraFoto: Marcin Suder/ Polska Akcja Humanitarna

- Dwa dni poświęcamy na wiercenie, trzeciego instalujemy dodatkowe urządzenia. Najtrudniejsze jest wiercenie, nigdy do końca nie wiadomo, co kryje się pod powierzchnią ziemi, ale jeżeli już przebrniemy przez ten etap, reszta nie jest trudna - opowiada inżynier z firmy budującej studnie w Sudanie Południowym.

Posłuchaj

Od studni można rozpocząć życie
+
Dodaj do playlisty
+

W Sudanie Południowym i Somalii brak dostępu do czystej wody paraliżuje życie, często życie też odbiera. Klęski suszy pochłaniają tysiące istnień. Szacuje się, że na świecie co 20 sekund z powodu braku wody umiera jedna osoba.

- Postanowiliśmy skupić się na studniach, dlatego że studnia to jest coś, od czego można rozpocząć życie - mówi Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej. Jeśli wioska nie miała studni, jej mieszkańcy brali wodę z Nilu, trzeba było chodzić daleko, poza tym przynoszono wodę brudną. Nie było mowy o uprawianiu czegokolwiek, nie było też czym poić bydła.Bez wody nie ma rozwoju.

Wysłuchaj całej audycji, w której wypowiadali się także: Maria Łukowska, która pracowała w Sudanie Południowym na misji PAH, Paulina Szczygieł z PAH i pan Piotr z Warszawy - ochotnik, który przeżył dzień mając do dyspozycji jedynie 20 litrów wody. Zapraszamy do wysłuchania dźwięku i zobaczenia filmu obrazujący problem z dostępem do wody.

Na kolejny odcinek cyklu Marcina Pośpiecha o wodzie zapraszamy już w piątek, 30 listopada o godz. 16.50.

Trójka wraz Polską Akcją Humanitarną będzie wspierać cierpiących z powodu suszy i niedoboru wody w Sudanie Południowym i Somalii. W ramach akcji "Święta bez granic" zapraszamy na specjalny cykl Marcina Pośpiecha w tym i przyszłym tygodniu we wtorki, czwartki i piątki o 16.50.
Akcja "Święta bez granic” to także tradycyjne trójkowe aukcje przedmiotów podarowanych nam przez znane osoby. Pierwsza licytacja już 7 grudnia, w popołudniowej audycji "Zapraszamy do Trójki" (początek kilka minut po godz. 16). Nie zabraknie specjalnie przygotowanej na tę okazję płyty "Święta bez granic” oraz nowego "Karpia". Całkowity dochód z Trójkowych licytacji, jak i ze sprzedaży płyty zostanie przekazany na Kampanię Wodną PAH. Akcję będzie można też wspierać, wysyłając charytatywne smsy.
Wierzymy, że wspólnie z Państwem możemy zmienić świat na lepszy.

Polecane