Wszystko zaczyna się od wody

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wszystko zaczyna się od wody
Przygotowywanie posiłków w Somalii często angażuje całe rodziny.Foto: Marcin Suder/ Polska Akcja Humanitarna

- Pierwsza rzecz, która zaskoczyła mnie w Sudanie, to to, że poza wodą, ludzie ze wszystkim innym jakoś sobie radzą, bo daje im to natura - opowiada Janina Ochojska, założycielka i prezes Polskiej Akcji Humanitarnej.

Posłuchaj

Wszystko zaczyna się od wody
+
Dodaj do playlisty
+

 Somalijka Asli Hassan opowiada, że w Sudanie poranny posiłek to przeważnie coś w rodzaju naleśników z dodatkiem kaszy manny, później - jeśli jest - ryż i mleko, a czasami wieczorem Somalijczycy jedzą fasolę.

- Pamiętam kobietę z kilkorgiem dzieci, jej mąż zginął na wojnie. Pokazywała mi co ma do jedzenia. Miała garnek już spleśniałego zboża, dzieci zrywały liście z drzew, żeby mogła ugotować zupę. To już była końcówka pory suchej, ci ludzie nie mieli naprawdę niczego do jedzenia - wspomina Janina Ochojska.

Elmi Abdi, prezes Stowarzyszenia Somalijskiego w RP wyjaśnia, że woda jest naprawdę jedną z podstawowych rzeczy w Somalii. - W Europie pada deszcz, śnieg. Wszędzie jest woda. Ludzie nawet jej nie szanują, a tam jej brakuje. Skoro nie ma wody, nie mogą uprawiać ziemi i hodować zwierząt - opowiada.

W ramach eksperymentu namówiliśmy Pana Piotra z Warszawy by przez jeden dzień "normalnie” żył mając do dyspozycji 20 litrów wody. To minimum wodne ustalone przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Jak wygląda bilans wodny po obiedzie? Zapraszamy do wysłuchania dźwięku i zobaczenia filmu obrazujący problem z dostępem do wody.

Na kolejny odcinek cyklu Marcina Pośpiecha o wodzie zapraszamy już w czwartek, 29 listopada o godz. 16.50.

Trójka wraz Polską Akcją Humanitarną będzie wspierać cierpiących z powodu suszy i niedoboru wody w Sudanie Południowym i Somalii. W ramach akcji "Święta bez granic" zapraszamy na specjalny cykl Marcina Pośpiecha w tym i przyszłym tygodniu we wtorki, czwartki i piątki o 16.50.
Akcja "Święta bez granic” to także tradycyjne trójkowe aukcje przedmiotów podarowanych nam przez znane osoby. Pierwsza licytacja już 7 grudnia, w popołudniowej audycji "Zapraszamy do Trójki" (początek kilka minut po godz. 16). Nie zabraknie specjalnie przygotowanej na tę okazję płyty "Święta bez granic” oraz nowego "Karpia". Całkowity dochód z Trójkowych licytacji, jak i ze sprzedaży płyty zostanie przekazany na Kampanię Wodną PAH. Akcję będzie można też wspierać, wysyłając charytatywne smsy.
Wierzymy, że wspólnie z Państwem możemy zmienić świat na lepszy.

Polecane