Bez wody nie ma rozwoju

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bez wody nie ma rozwoju
Studnie głębinowe z czystą wodą to wciąż rzadkość w Sudanie Południowym. Ustawiają się przy nich długie kolejkiFoto: fot. Wojciech Grzędziński

- W mojej rodzinie tylko ja noszę wodę. Zajmuje mi to większą część dnia, na pracę już nie mam czasu - opowiada jedna z mieszkanek Sudanu Południowego.

Posłuchaj

Woda nie tylko jest niezbędna do życia, ale też stanowi niezbędny warunek rozwoju społeczeństw
+
Dodaj do playlisty
+

Woda w Afryce potrzebna jest nie tylko ludziom, nie tylko do gotowania posiłków, picia i mycia się. Woda potrzebna jest, by napoić bydło, dzięki któremu rodziny m.in. w Somalii i Sudanie Południowym mają co jeść. Zdobywaniem wody zajmują się kobiety i dziewczynki.

- Ta dziewczynka ma 12 lat, każdego dnia po wodę musi iść 2,5 godziny w jedną stronę, a jednorazowo jest w stanie przynieść tylko 12 litrów wody; to zdecydowanie za mało, by przygotować jedzenię i nakarmić bydło - komentuje mieszkaniec Sudanu Południowego. To właśnie, kluczowe dla rolnictwa, znaczenie wody podkreśla szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska przypominając, że bez wody nie ma rozwoju.

Elmi Abdi, prezes Stowarzyszenia Somalijskiego w RP oraz Somalijka Asli Hassan podkreślają, że nie da się porównać sytuacji dzieci w ich kraju i w Polsce. - Tu dzieci nie mają normalnego dzieciństwa, co drugie umiera z głodu, a te co przeżyją chodzą do szkoły brudne

Wysłuchaj całej audycji, w której wypowiadali się także: Maria Łukowska, która pracowała w Sudanie Południowym na misji PAH i pan Piotr z Warszawy - ochotnik, który przeżył dzień mając do dyspozycji jedynie 20 litrów wody.

Kolejny odcinek cyklu Marcina Pośpiecha o wodzie już we wtorek, 27 listopada o godz. 16.50

 

Trójka wraz Polską Akcją Humanitarną będzie wspierać cierpiących z powodu suszy i niedoboru wody w Sudanie Południowym i Somalii. W ramach akcji "Święta bez granic" zapraszamy na specjalny cykl Marcina Pośpiecha w tym i przyszłym tygodniu we wtorki, czwartki i piątki o 16.50.
Akcja "Święta bez granic” to także tradycyjne trójkowe aukcje przedmiotów podarowanych nam przez znane osoby. Pierwsza licytacja już 7 grudnia, w popołudniowej audycji "Zapraszamy do Trójki" (początek kilka minut po godz. 16). Nie zabraknie specjalnie przygotowanej na tę okazję płyty "Święta bez granic” oraz nowego "Karpia". Całkowity dochód z Trójkowych licytacji, jak i ze sprzedaży płyty zostanie przekazany na Kampanię Wodną PAH. Akcję będzie można też wspierać, wysyłając charytatywne smsy.
Wierzymy, że wspólnie z Państwem możemy zmienić świat na lepszy.

Polecane