W jakim kierunku powinny pójść zmiany w ABW?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W jakim kierunku powinny pójść zmiany w ABW?
Wjazd na teren Sejmu Foto: PAP/Leszek Szymański

- Generalny trend jest taki, że służby odpowiadające za bezpieczeństwo państwo raczej nabywają uprawnienia policyjne a nie odwrotnie - mówi w radiowej Trójce Piotr Niemczyk.

Posłuchaj

Puls Trójki 20 listopada 2012
+
Dodaj do playlisty
+

Premier podkreślił, że konieczne są zmiany zmierzające do przekształcenia ABW w służbę specjalną o bardziej informacyjnym, a nie śledczym charakterze. Tymczasem szef krakowskiej prokuratury Mariusz Wrona zaapelował o niewprowadzanie zmian w uprawnieniach Agencji.

Gość "Pulsu Trójki" Piotr Niemczyk, były zastępca dyrektora zarządu wywiadu Urzędu Ochrony Państwa, przyznał, że choć zgadza się ze stanowiskiem Wrony, to te słowa nie powinny paść na konferencji poświęconej zatrzymaniu 45-letniego pracownika naukowego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, który przygotowywał zamach bombowy na Sejm.
- My trochę przeinterpretowujemy to, co powiedział premier. Tusk powiedział, że warto rozważyć, czy służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa mają być służbami policyjnymi, czy informacyjnymi. Ale moim zdaniem premier nie przesądził tego - zaznaczył.
W ocenie Niemczyka jest "taka pokusa", by wyraźnie oddzielać służby specjalne od służb policyjnych. Jego zdaniem jednak generalny trend jest taki, że służby odpowiadające za bezpieczeństwo państwo "raczej nabywają uprawnienia policyjne a nie odwrotnie". Ekspert zaznaczył, że "najlepiej pion śledczy utrzymać w ABW".
Dr Sławomir Sawiński
, politolog z UKSW, stwierdził, że prokurator Wrona swoją wypowiedzią trochę jednak zepsuł atmosferę tego dnia, w którym ABW powinna świętować swój sukces.
Wysłuchaj całej audycji!
Rozmawiał Damian Kwiek.

Polecane