Politycy koalicji i opozycji oceniają pięć lat Tuska

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Politycy koalicji i opozycji oceniają pięć lat Tuska
Rząd Donalda Tuska przed rekonstrukcją, jeszcze z Jarosławem GowinemFoto: premier.gov.pl

Premier Donald Tusk pełni swoją funkcję nieprzerwanie od 16 listopada 2007 roku. Goście audycji "Śniadanie z Trójką" ocenili rząd w skali od jednego do pięciu.

Posłuchaj

Śniadanie w Trójce 17 listopada 2012
+
Dodaj do playlisty
+

Zdaniem Henryka Wujca z Kancelarii Prezydenta największym sukcesem rządu Donalda Tuska jest wygrana w kolejnych wyborach. Wujec przypomina, że poprzednia kadencja rządu została krytycznie oceniona za brak reform. - W tej kadencji premier zapowiedział ważne zmiany i jest szansa na ich zrealizowanie - uważa. Ocena rządu: 4/5.
Jacek Kurski z Solidarnej Polski jest zdania, że rząd przejmując stery w państwie miał złoty róg - "7-procentowy wzrost gospodarczy, pieniądze, których nie miała żadna władza po 1944 roku i gigantyczne poparcie społeczne". Nie wykorzystał tego. - Przez pięć lat zrealizowano dwie z 10 obietnic. Osiem pozostałych leży odłogiem - twierdzi Kurski. Ocena rządu: 2/5.
Wojciech Olejniczak z SLD zgadza się z Wujcem, że największym sukcesem rządu jest to, że dostał on drugą szansę od wyborców. Europoseł SLD powtarza też za Kurskim, że rząd nie wykorzystał szans, które miał. Ocena rządu: 3/5.
Do słów Kurskiego nawiązał też polityk Ruchu Palikota Andrzej Rozenek. Jego zdaniem rząd nie zrealizował swoich obietnic. - Jedynie Orliki się udały. Mówię o tym, bo trzeba za coś pochwalić - twierdzi. Rozenek podkreśla, że ten rząd ocenia na "trzy" ponieważ poprzedni był o wiele gorszy. Ocena rządu: 3/5.
Mariusz Błaszczak z PiS ocenia rząd negatywnie, "tak jak 80 procent Polaków". Jego zdaniem ten rząd, to "rząd niewykorzystanych szans". Polityk PiS zwraca uwagę na rosnące bezrobocie, podwyżkę podatków, drożyznę w sklepach. - Sytuacja społeczna i gospodarcza w kraju jest zła - zaznacza. Ocena rządu 1/5.
- W moim przekonaniu, jak się popatrzy na cele i zadania nakreślone przez premiera i na to, jak Polska się zmieniała przez te pięć lat, to co najmniej cztery plus się należy - ocenia Stanisław Żelichowski z PSL. Ocena rządu: 4+/5.
Adam Szejnfeld z PO wymienia wśród sukcesów rządu fakt, iż przez ostatnie pięć lat w Europie wzrost gospodarczy wynosił zero procent, podczas gdy w Polsce było to 18,5. - Nikt nigdy w historii w ciągu pięciu lat nie dokonał tylu inwestycji w transport, naukę, kulturę, co PO - podkreśla. W jego opinii Polska się bardzo rozwinęła pod rządami Tuska. Ocena rządu: 4+/5.
Goście "Śniadania z Trójką" rozmawiali także o wyborach lidera PSL, ministrze sprawiedliwości Jarosławie Gowinie, wizycie prezydenta Francji Francoisa Hollande w Polsce i budżecie UE na lata 2014-2020.

Wysłuchaj całej audycji!
Rozmawiała Beata Michniewicz.

Polecane