Za co kochamy Schulza?
2012-11-14, 21:11 | aktualizacja 2012-11-15, 19:11
W tym roku mija 120. rocznica urodzin i 70. rocznica śmierci autora "Sklepów Cynamonowych". Zapraszamy do słuchania "Klubu Trójki" prosto z terenu Festiwalu im. Brunona Schulza.
Roku Schulza, co prawdwa, nie obchodzimy, natomiast listopad został ogłoszony przez Senat Miesiącem Brunona Schulza: pisarz zginął 19 listopada 1942 roku. Oficjalnych rocznic nie lubimy, ale niekiedy stanowią one pretekst do serii wydarzeń kulturalnych, w których z zainteresowaniem uczestniczymy.
I tak Trójka patronuje Festiwalowi im. Brunona Schulza, który trwa od 14 do 18 listopada we Wrocławiu. Sesja naukowa, lekcje dla licealistów, wystawy, dyskusje, koncerty, pokaz filmu odbywają się w wielu miejscach: na Uniwersytecie, w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich, w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej, w Mediatece, w Kinie Helios Nowe Horyzonty, na Rynku, w księgarni Tajne Komplety, w Synagodze pod Białym Bocianem i w Mleczarni przy ul. Włodkowica.
My spotkamy się w "Klubie Trójki" - w Mleczarni, między panelem "Drohobyczanie" a koncertem Alfreda Schreyera. Spodziewamy się uczestników panelu "Schulz i Poeci" oraz sesji "Bruno od Księgi Blasku". Współgospodarzem wydania będzie dyrektor programowy Festiwalu Marcin Baran.
Mamy nadzieję oddać atmosferę pierwszych dni imprezy, a także odpowiedzieć sobie na pytanie, na które może w szkole nie zdążyliśmy odpowiedzieć: "za co kochamy autora 'Sanatorium pod Klepsydrą'? Goście - badacze twórczości Schulza - zapewne postawią dojrzalsze pytania, a może uda im się także dać na nie racjonalne odpowiedzi.
Zapraszamy w czwartek o godz. 21.05,
Barbara Marcinik oraz wydawca w Warszawie, Wojciech Dorosz.
Barbara Marcinik oraz wydawca w Warszawie, Wojciech Dorosz.