Najważniejsze są małe historie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Najważniejsze są małe historie
Georgi GospodinowFoto: fot. Mrs_Robinson/ Wikipedia/ lic.CC

- To jest sens literatury, aby stworzyła mit, który został stracony. To cud literatury, ponownie zaczarować świat – podkreśla Georgi Gospodinow.

Posłuchaj

Georgi Gospodinow o projektowaniu literackiego świata
+
Dodaj do playlisty
+

Historie Gospodinowa, pozornie chaotyczne, błahe i przypadkowe, groteskowe i realistyczne, komiczne i tragiczne, każą nam zatrzymać się przed szczegółem, przedmiotem, słowem, które także czasami się rozpada. Ale literacki projekt Gospodinowa to próba zatrzymania jego literackiego świata przed krawędzią rozpadu, próba odzyskania poczucia jego sensowności. Bułgarski twórca deklaruje, że wbrew opiniom krytyków nie uważa się za pisarza postmodernistycznego, wręcz przeciwnie. - Uważam się za pisarza staromodnego, bardziej XX wiecznego niż XXI wiecznego - mówi. W jego utworach pojawia się desperacja, chaos, zagubienie, rozpacz, brak sensu, ale zawsze jest jakaś pociecha. - Staram się, żeby opowiadanie było jednak ciepłe - podkreśla Georgi Gospodinow.

/

W jego "Powieści naturalnej" pojawia się zaskakująca Biblia much ,  Księga Genesis napisana z pozycji much.  Skąd ten pomysł? - Chciałem mówić o rzeczach na które nikt nie zwraca uwagi. Mucha jest dobrą metaforą dla małych rzeczy, którymi się zajmuj ę – deklaruje pisarz. 

Posłuchaj innych rozmów "Klubu Trójki" >>>>

Wybór much to nie tylko celność metafory. Jak wyjaśnia Georgi Gospodinow istotne dla niego jest opowiadanie historii tych, którzy nie mają głosu, swojego języka . Mogą to być zwierzęta, istotny nieożywione, ale też ludzie, którzy sami nie opowiadają swoich historii. Jednak jak ocenia gość „Klubu Trójki” człowiek opowiadał już dość długo, dlatego przyszedł czas, żeby komuś innemu oddać głos .

/

Stąd też decyzja o wyborze małych historii. Dopiero z nich według bułgarskiego twórcy powstaje wielka historia. To jak opowieść Szeherezady, która właśnie składa się z małych historii . Zupełnie jak na nasze życie, gdy patrzymy na nie wstecz, możemy dostrzec tylko drobne historie lekko ze sobą powiązane.

Georgi Gospodinow to wybitny pisarz bułgarski, gość krakowskiego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada. Wielokrotnie nagradzany, tłumaczony na 19 języków, w Polsce opublikował "Powieść naturalną" oraz zbiór opowiadań "I inne historie".

Rozmowę tłumaczyła Kamelia Minczewa-Gospodarek

Audycję prowadził Dariusz Bugalski

Polecane