Księżna, pałac i fundusze unijne

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Księżna, pałac i fundusze unijne
Pałac Habsburgów, zwany Nowym Zamkiem, w ŻywcuFoto: fot. Bazie/Wikimedia Commons/lic. CC

Park Habsburgów w Żywcu to wyjątkowy przykład tego, jak zabytek może odzyskać nie tylko dawny blask, ale i życie. A nawet najprawdziwszą księżną!

Posłuchaj

Reportaż Tomasz Jeleńskiego "U Habsburgów"
+
Dodaj do playlisty
+

A wszystko m.in. dzięki unijnemu dofinansowaniu. "Pochwal się swoim funduszem" - to wspólna akcja Trójki i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego dla beneficjentów unijnych funduszy. Można pochwalić się swoimi dokonaniami i opowiedzieć, jak pomogło w tym wsparcie finansowe Unii Europejskiej. 

Jednym z takich miejsc jest Park Habsburgów w Żywcu, który został zrewitalizowany i przywrócony do stanu z 1939 roku. Całość zrealizowano w  ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a wsparcie unijne wyniosło ponad 10 milionów złotych.

Cały kompleks to 23 ha powierzchni i dwa zabytkowe obiekty, czyli tzw. stary zamek i pałac Habsburgów. Dorota Firlej, historyk sztuki z Żywca tłumaczy, że stary zamek powstał około połowy XV w. i był wielokrotnie rozbudowywany, a różne fazy rozbudowy do dziś na nim widać. – Dziś wszystko wygląda wspaniale. Zmieniła się nie tylko zamek i pałac, ale i zieleń wokół. Zrewitalizowany został m.in. gazon, są też bardzo oryginalne gatunki roślin – opowiadała Dorota Firlej.

Maria
Maria Krystyna Habsburg

Po latach emigracji do pałacu Habsburgów wróciła księżna. - Nasz dziadek Karol Stefan był admirałem floty austriackiej. Osiedlił się w Żywcu i pokochał Polskę. Zamek niestety został ograbiony do ostatniego krzesła. Do Moskwy wywiezione zostały ciężarówkami meble, obrazy, czy dywany – wspominała księżna w rozmowie z reporterem Trójki. Wywiad okazał się tym bardziej wyjątkowy, że Maria Krystyna Habsburg zmarła kilka dni później.

Bardzo lubiana przez okolicznych mieszkańców arystokratka zawsze podkreślała swój zachwyt tym, jak odrestaurowany został cały obiekt. - Jak wróciłam to zobaczyłam, że już nie drzeweczka tu rosną, ale stoją drzewa. Park jest wspaniale utrzymany  - mówiła.

Jakie ciekawostki kryje zabytkowy obiekt i jak rozpieszczana przez mieszkańców była księżna? O tym wszystkim można usłyszeć w reportażu Tomasz Jeleńskiego "U Habsburgów". Zapraszamy do wysłuchania!    

ei

Polecane