Dzieci wychowujemy nie tylko dla siebie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dzieci wychowujemy nie tylko dla siebie
Foto: Glow Images/East News

- Mam wrażenie, że im więcej jest obowiązków, tym jesteśmy lepiej zorganizowani. Na pewno musimy współpracować, szczególnie jeżeli dzieci chodzą do szkoły - mówi mama czwórki dzieci, jedna z bohaterek audycji "Matka Polka Feministka".

Posłuchaj

"Matka Polka Feministka", 16.10.2012
+
Dodaj do playlisty
+

Dwoje - zdarza się często. Troje - wcale nie tak rzadko. Ale już czworo? To już rodzina wielodzietna - według statystyk rodziny wychowujące 3 i więcej dzieci stanowią 17 proc. ogółu rodzin w Polsce, a dzieci z nich to 33 proc. wszystkich dzieci. Dużo! - Rodzice, których odwiedziliśmy: Katarzyna i Ryszard oraz Monika i Leonard podkreślają, że wychowywanie czwórki dzieci to nie jest większa filozofia niż wychowywanie jedynaka. A nawet więcej: dzieci w grupie lepiej  potrafią zorganizować sobie czas wolny i zabawę.

Jeden z ojców przyznaje, że czasem w 6 osób żyje się trudno na przestrzeni 51 metrów, ale wszystko daje się ze sobą pogodzić. - Wstaję najczęściej o 5 rano, wtedy mam dwie godziny dla siebie i pracuję - opowiada i tłumaczy, że pomocne są systemy dokumentowania zajęć. - Żona ma system karteczkowy i kalendarz tradycyjny papierowy, a oprócz tego każdy członek rodziny ma kalendarz w internecie, a system pozwala zobaczyć wszystkie jednocześnie i wtedy widać doskonale jakie zajęcia nałożyły się na inne i z czego trzeba zrezygnować - wyjaśnia rozmówca Joanny Mielewczyk.

 Jak postrzegane są rodziny wielodzietne? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Matka Polka Feministka". Pozostałe odcinki cyklu mogą Państwo znaleźć >>> tu.

Jedna z matek pyta, czy wielodzietność musi się wiązać z patologią i zdecydowanie przekonuje, że to obraz nieprawdziwy, ale czasem zdarza jej się napotykać "dziwne" spojrzenia, gdy spaceruje ze swoją gromadką. - Czasami mam poczucie, że nie widzi się tego, że wkładamy mnóstwo pracy i tak naprawdę te dzieci wychowujemy nie tylko dla siebie. To będą obywatele kraju, będą podatnikami, bo będą pracowali, kupowali, przynosili korzyści dla państwa. Nie ma takiego szacunku, a przede wszystkim wsparcia - mówi.

Rodziny wielodzietne często borykają się z problemami finansowymi, potwierdzają to statystyki. Według danych GUS 24,6 proc. rodzin z czworgiem i więcej dzieci żyje poniżej minimum, czyli za nieco ponad 300 zł na osobę, to ledwie starcza na żywność.

Na audycję Joanny Mielewczyk "Matka Polka Feministka" zapraszamy w każdy wtorek o godz. 16.50. Zapraszamy do kontaktu: matkapolka@polskieradio.pl

Polecane