Nielogiczne podatki to wina wspólna

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nielogiczne podatki to wina wspólna
Foto: Glow Images/East News

- Nikt jeszcze nie stworzył racjonalnego, skończonego modelu opodatkowania. Jest on raczej wypadkową wszystkich pomysłów nawarstwiających się latami - podkreśla w Trójce doradca podatkowy prof. Witold Modzelewski.

Posłuchaj

"Za, a nawet przeciw" - 10 października 2012
+
Dodaj do playlisty
+

Jak wyjaśnił w audycji "Za, a nawet przeciw" polski współczesny system podatkowy ma około 20 lat, a niektóre jego elementy pochodzą jeszcze z okresu PRL. Prof. Modzelewski podreślił, że bardzo ważnym elementem tworzenia tego systemu jest wspólnota, a ta "nie grzeszy żadną konsekwencją". - Wspólnota nie potrafi dbać o interes fiskalny, bo na szczeblu wspólnoty taki interes nie jest dostrzegany. Mówi się o nim jedynie na szczeblu państw - wyjaśnił.

Jak, jego zdaniem, można uratować system podatkowy? Posłuchaj całej rozmowy!

Tu znajdziesz wszystkie audycje z cyklu "Za, a nawet przeciw" >>>

W Polsce podniesiono już VAT, akcyzę na papierosy, składkę rentową - wszystko to zdaniem ekspertów spowalnia wzrost gospodarczy. Tymczasem posłowie Platformy przygotowali nowelizację przepisów, która umożliwi gminom pobieranie ... podatku od deszczu.
- W Polsce nie ma, nie będzie i nie jest planowany podatek, który został nazwany "podatkiem od deszczu". Natomiast każdy podmiot, który odprowadza, czy chciałby odprowadzać, wody opadowe do kanalizacji sanitarnej w celu ich oczyszczenia, za tę usługę musi zapłacić - sprostował Adam Szejnfeld (PO), przewodniczący Komisji Skarbu Państwa i dodał, że po 11 latach obowiązywania tych przepisów tylko niewielki procent gmin korzysta z możliwości pobierania tej opłaty. Na antenie Trójki wyjaśnił, że PO nie wprowadza nowych przepisów, tylko nowelizuje stare uznane przez Naczelny Sąd Administracyjny za niezgodne z konstytucją.

Podatek od deszczu wywołuje uśmiech na ustach, ale Polsce daleko do czołówki pod względem pomysłowości w tej dziedzinie. Jakie ciekawe podatki obowiązują lub były proponowane w innych krajach i co z podatkami wprowadzanymi "w trosce o nasze zdrowie" dowiesz się słuchając całej audycji "Za, a nawet przeciw", w której wypowiadali sie także słuchacze i goście Trójki: Beata Szydło (PiS), z-ca przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych, Janusz Kobeszko z Instytutu Sobieskiego i dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy.

Polecane