Kilar: zasłużyliśmy na ten dom

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kilar: zasłużyliśmy na ten dom
Dom Muzyka Seniora w KątachFoto: fot. dommuzykaseniora.pl

- Każdy człowiek jest inny, a artystów cenimy właśnie za indywidualność. W tym domu potrzebne więc będzie szczególne podejście do każdego pensjonariusza - mówi Zofia Wit, prezes Fundacji Dom Muzyka Seniora.

Posłuchaj

Dom Muzyka Seniora już otwarty!
+
Dodaj do playlisty
+

Domu Muzyka Seniora powstał, by zapewniać poczucie bezpieczeństwa artystom muzykom, którzy zeszli już z estrad koncertowych, a ze względu na trudności życiowe wieku podeszłego wymagają pomocy innych osób. Uroczystego otwarcia placówki, drugiej takiej w Europie, dokonała 1 października 2012 roku żona Prezydenta RP Anna Komorowska.

- To będzie dom, w którym artyści mogą spotkać się, porozmawiać, pomilczeć. Oni się nie oszczędzali, spalali się w realizacji misji, a potem, gdy milkną oklaski, zostają samotni. Winni jesteśmy, by mogli odejść w poczuciu godności - uważa Roman Lasocki, prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.
Architekt złożył projekt w darowiźnie, a w 2004 roku powstała Fundacja Dom Muzyki Seniora, która doprowadziła budowę do końca. Wyposażenie salonu muzycznego ufundował Wojciech Kilar, a specjalnie na tę okoliczność napisane "Sonety do Laury" zabrzmiały podczas uroczystości.

W tym samym dniu Wojciech Kilar otrzymał nagrodę Koryfeusza Muzyki Polskiej >>>

- Wzorem był Dom Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Widzieliśmy atmosferę tego miejsca, ogromną tradycję i to z pewnoscią wpływało pobudzająco na działania mojej małżonki - opowiada dyrygent Antoni Wit.

Otwarcie Domu Muzyka Seniora nastąpiło w Międzynarodowym Dniu Muzyk, a pierwsi pensjonariusze będą mogli w nim zamieszkać w styczniu 2014 roku. Posłuchaj całej relacji z otwarcia Domu.

Polecane