Spór Chin z Japonią jest wyłącznie symboliczny

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Spór Chin z Japonią jest wyłącznie symboliczny
Demonstracja Chińczyków przeciwko zajęciu przez Japonię wysp SenkakuFoto: PAP/EPA/YONHAP/

- Od kilku lat co jakiś czas z różną intensywnością wybuchają demonstracje, to w Chinach, to w Japonii. Wydaje się, że politycy obu krajów traktują spór o wysepki wyłącznie na użytek wewnętrzny, gdy trzeba odwrócić uwagę od problemów w polityce krajowej - ocenił Radosław Pyffel z Centrum Studiów Polska-Azja.

Posłuchaj

"Trzy strony świata" - 19 września 2012
+
Dodaj do playlisty
+

W konflikcie Chiny-Japonia chodzi o trzy malutkie, nagie skały wystające z morza... Od kilku dni w chińskich miastach organizowane są antyjapońskie manifestacje.

Spór dotyczy 4,5 km2 skał wystających z wody. - A pod nimi ropa naftowa, gaz, dokładnie nie wiadomo co, ale wiadomo na pewno, że olbrzymie zamieszanie - mówił Radosław Pyffel z Centrum Studiów Polska-Azja. Gość Ernesta Zozunia przypomniał genezę konfliktu chińsko-japońskiego i zaznaczył, że raczej nie ma szans, by wyspy nagle przeszły pod administrację chińską czy tajwańską.

Posłuchaj innych rozmów o sytuacji na świecie >>

- Pomimo domniemań, że tam istnieją jakieś złoża surowców, to powiedzmy sobie szczerze: przy tak ogromnych gospodarkach jakimi są chińska i japońska, czyli numer 2 i 3 na świecie, to i tak nie rozwiąże problemów energetycznych, więc jest to spór wyłącznie symboliczny - stwierdził ekspert. 
Czy Japończycy wyjdą ze swoją produkcją z Chin oraz jak przebiegają manifestacje i dokąd mogą prowadzić, dowiesz się słuchając całej rozmowy. Audycji "Trzy strony świata" można słuchać w każdy poniedziałek i środę o godz. 16.45. Zapraszamy!

(ed)

Polecane