Berkowicz: Sacrum Profanum pójdzie w nowym kierunku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Berkowicz: Sacrum Profanum pójdzie w nowym kierunku
Sigur RosFoto: mat.prasowe

- Dziesiąta edycja festiwalu pomyślana jest jako potężna prezentacja młodej muzyki polskiej. Będzie to jednocześnie pożegnanie, jak i nowe otwarcie - mówi dyrektor artystyczny festiwalu w rozmowie z Piotrem Metzem.

Posłuchaj

Z Filipem Berkowiczem rozmawia Piotr Metz
+
Dodaj do playlisty
+

Dlatego właśnie w programie znalazło się pięć monograficznych koncertów: Aleksandra Nowaka, Marcina Stańczyka, Cezarego Duchnowskiego, Agaty Zubel i Sławomira Kupczaka , a także Sigur Rós z Kronos Quartet i występ reaktywowanego duetu Skalpel.

>>> Obejrzyj transmisję z koncertu inaugurującego Sacrum Profanum

-  Igor Pudło i Marcin Cichy wezmą na warsztat kony muzyki polskiej XX wieku i w koncercie Polish Icons przerabiać będą Pendereckiego, Góreckiego, Kilara i Lutosławskiego. Obydwaj muzycy wykazują niezwykłą dojrzałość artystyczną i muszę przyznać, jako słuchacz, że bardzo mi ich brakowało przez ostatnie lata - mówi dyrektor artystyczny Sacrum Profanum Filip Berkowicz.

W rozmowie z Piotrem Metzem wyjaśnił, że już od kilku edycji festiwalu zacierała się granica między ambitną muzyką rozrywkową kojarzoną z takimi nazwiskami jak: Aphex Twin, Jonny Greenwood, Adrian Utley i klasycznymi kompozytorami, którzy często sięgają po język brzmieniowy typowy dla muzyki rozrywkowej. - Trzeba było zrobić jakąś klauzulę , ponieważ każdemu projektowi, nawet bardzo udanemu, trzeba dać nowe życie. Zdecydowałem, że festiwal pójdzie w kierunku jeszcze szerszego zacierania tych granic, ale w inny sposób. Od przyszłego roku to zespoły kojarzone z muzyką klasyczną sięgać będą po muzykę ambitną, ale przynależną do świata muzyki rozrywkowej - zapowiedział Filip Berkowicz .

Posłuchaj innych rozmów Piotra Metza z muzykami >>

W przyszłym roku na warsztat zostanie wzięta między innymi twórczość Franka Zappy! Czego jeszcze możemy się spodziewać, jakie marzenia ma Filip Berkowicz - dowiesz się słuchając całej rozmowy !

Ale to wciąż przyszłość, a tymczasem zapraszamy na tegoroczną - 10. edycję Sacrum Profanum , która ropzoczęła się w niedzielę 9 września. Z terenu festiwalu Trójka nada kilka swoich audycji, a pełen program można znaleźć na stronie sacrumprofanum.com .

Polecane