Ratunek na granicy prawa?

Europejski Bank Centralny zapowiada nieograniczony skup obligacji krótkoterminowych krajów strefy euro zagrożonych bankructwem. Działanie takie ma pomóc powstrzymać dalszy kryzys, ale nie brakuje też wątpliwości.

Ratunek na granicy prawa?

Europejski Bank Centralny rozluźnia politykę monetarną i wprowadzi do obrotu miliardy euro

Foto: ecb.int

"Raport o stanie świata" - 8 września 2012
+
Dodaj do playlisty
+

Europejski Bank Centralny zapowiada  nieograniczony skup obligacji krótkoterminowych krajów strefy euro zagrożonych bankructwem. Działanie takie ma pomóc  powstrzymać dalszy kryzys.

- To jest smutna konsekwencja tego, co stało się w przeszłości i ja należę do tych ekonomistów, którzy uważają, że obecnie nie ma innego wyjścia. To, co zadeklarował EBC, jest najmniejszym złem - powiedział w Trójce prof. Witold Orłowski .

Ekspert dodał, że w Europie wiele państw latami żyło ponad stan i oczywistym jest, że teraz powinny swoje zadłużenie spłacać. - I z dłużnikami jest tak, że dopóki mają zaufanie rynku mogą wprowadzać programy oszczędnościowe, pożyczać coraz mniej i stopniowo spłacać swoje zadłużenie; co jednak jeśli nikt nie będzie chciał, na przykłąd rządowi hiszpańskiemu, więcej pieniędzy pożyczyć? Na taką właśnie okoliczność, gdy jakiemuś krajowi zagrozi bankructwo, Europejski Bank Centralny przygotował możliwość zakupienia ich obligacji i dostarczenia gotówki - wyjaśnił w "Raporcie o stanie świata".

W związku z tą decyzją w Europie pojawiły się pytania, czy nie prowadzi ona do stworzenia unii politycznej. - Prawdopodobnie bardzo niechętna, ale jednak, zgoda niemieckiego rządu uwarunkowana jest tym, że realizowana będzie niemiecka wizja głębszej integracji - przyznał prof. Orłowski.

 

Czy deklaracja EBC nie sprawi, że zagrożone bankructwem kraje przestaną intensywnie wdrażać programy oszczędnościowe i czy niesie ze sobą ryzyko dużego wzrostu inflacji? Dowiesz się słuchając całej rozmowy.

 

W dalszej części audycji:

- Europoseł Konrad Szymański (PiS) mówił o przypadkach chrześcijan, którzy w Wielkiej Brytanii złożyli skargę na swój kraj za naruszenie ich wolności religijnej;

- Separatyści w Quebecu wygrali wybory, ale ich radość zmącił zamachowiec, który strzelał do ludzi podczas wiecu powyborczego; sprawę zagrożonej jedności Kanady badała Agata Kasprolewicz z Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia;

- O zakończonej konwencji Demokratów w USA oraz szansach wyborczych Baracka Obamy mówił Marek Wałkuski;

- Czy postawę Władimira Putina, który na motolotni uczy żurawie latać, doceniają mieszkańcy Rosji? Sprawdzał Maciej Jastrzębski.

Audycję przygotował i prowadził Dariusz Rosiak.

"Raport o stanie świata" na antenie Trójki w każdą sobotę o godz. 12!

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.