Narodowe czytanie "Pana Tadeusza" z Trójką

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Narodowe czytanie "Pana Tadeusza" z Trójką
Grzybobranie ilustracja do III księgi Pana Tadeusza autorstwa Franciszka Kostrzewskiego z 1860Foto: fot. Wikipedia/domena publ.

"Pana Tadeusza" ze szkoły znają wszyscy. Ale nie każdy wie, że tytułowy bohater był aleksytymikiem, ułani męczyli się w niewygodnych mundurach, a za cierpienia Telimeny odpowiadał Formica pratensis.

Posłuchaj

Czytajmy Pana Tadeusza - ciekawostki dotyczące poematu - cz. 1
+
Dodaj do playlisty
+

Mija właśnie 200 lat od momentu, w którym toczy się akcja poematu Adama Mickiewicza "Pan Tadeusz, czyli Ostatni zajazd na Litwie" Historia szlachecka z roku 1811 i 1812 we dwunastu księgach wierszem". Dzieło to, będące narodową epopeją, stanowi źródło umiłowania ojczyzny oraz świadczy o pięknie polskiego języka.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski postanowił zainicjować ogólnopolską akcję "Narodowe czytanie". Projekt ma na celu popularyzację czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia kulturowej i narodowej wspólnoty poprzez publiczną lekturę klasyki polskiej literatury. W tym roku odbędzie się wspólne czytanie właśnie "Pana Tadeusza". Publiczne czytanie i słuchanie opowieści o minionych czasach nawiązuje do tradycyjnej idei historii mówionej, która wśród odbiorców pielęgnuje poczucie bycia częścią wspólnoty. Ważne, aby kontakt z poezją stanowił nie tylko przeżycie estetyczne, ale był również okazją do poznania naszej historii.

8 września 2012 roku w ponad 30 miastach Polski przez cały dzień aktorzy i aktorki czytać będą poszczególne księgi epopei, a Polskie Radio i Telewizja Polska - patroni medialni akcji relacjonować wydarzenia z nią związane.

W tygodniu poprzedzającym "Narodowe czytanie" dziennikarze i goście Trójki opowiadać będą o  projekcie oraz samym dziele:

- od 3 do 6 września w audycji "Do południa" (poniedziałek-czwartek, w godz. 9 - 12) - nadaliśmy specjalny cykl przygotowany z tej okazji przez Gabrielę Darmetko "Czytajmy Pana Tadeusza - ciekawostki dotyczące poematu";

- 4 września w audycji "Zapraszamy do Trójki” (wtorek, w godz. 16 - 19) goścliśmy Macieja Klimczaka, podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP, który opowiedział o prezydenckim pomyśle;

- 7 września w audycji "Zapraszamy do Trójki” (piątek, w godz. 16 - 19) rozmawialiśmy z Andrzejem Sewerynem;

- 8 września - przez cały dzień w serwisach oraz audycji "Radiowy Dom Kultury" (w godz. 13 - 15) informowaliśmy o przebiegu wydarzeń.

Miasta, w których czytany będzie "Pan Tadeusz":
- Baborów
- Biała Podlaska
- Białystok
- Bielsko-Biała
- Bydgoszcz
- Chrzanów
- Ciechanów
- Ciechocinek
- Częstochowa
-  Elbląg
- Grębocin k/Torunia
- Gorzów Wielkopolski
- Jelenia Góra
- Kalisz
- Katowice
- Kazimierz Dolny
- Kielce
 - Koszalin
- Kraków
- Łagiewniki
- Łomża
- Łódź
- Malbork
- Młoszowa
- Nowy Sącz
- Olsztyn
 - Opole
- Oświęcim
- Płock
- Poznań
- Przemyśl
- Pszczyna
- Radom
- Rzeszów
- Sandomierz
-  Sierpc
- Słupsk
-  Sopot
- Strzelce Opolskie
- Szczecin
- Tarnów
- Toruń
-  Wałbrzych
- Warszawa
- Wąsosz
-  Wieluń
- Włocławek
- Wrocław
-  Zamość
-  Zielona Góra
- Zielonki
Szczegółowe adresy znajdą Państwo na stronie prezydent.pl.

Polecane