Machina sądowa mieczem nad głowami uczciwych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Machina sądowa mieczem nad głowami uczciwych
Foto: Glow Images/East News

- Gdy pani Basia do nas trafiła była strzępem człowieka - podkreśla Anna Machalica ze Stowarzyszenia Otwarte Drzwi, do którego o pomoc zwróciła się kobieta oszukana przez nieuczciwego kontrahenta na około 200 tys. złotych.

Posłuchaj

Reportaż Katarzyna Błaszczyk "Oszukana"
+
Dodaj do playlisty
+

Co czwarta polska firma sygnalizuje narastające problemy z otrzymaniem na czas zapłaty za sprzedane towary i usługi - wynika z badań Krajowego Rejestru Długów. Największy odsetek nieterminowo regulowanych faktur obserwujemy w budownictwie - 29,9 proc.

To właśnie niezapłacone przez dłużnika faktury stały się przyczyną kłopotów i tragedii pani Basi ...

- Chcą mi zabrać mieszkanie, bo w 2007 roku otworzyłam firmę, która wraz z innymi budowała osiedle mieszkaniowe. Jeden z podwykonawców generalnego wykonawcy, który na początku płacił wszystkie faktury za pracę mojego męża, przestał się wywiązywać ze zobowiązań - opowiada pani Basia w reportażu Katarzyna Błaszczyk "Oszukana" .
Mąż zachorował w 2008 roku, rok później zmarł. Pani Basia wraz z synem dokończyli pracę na osiedlu, gdzie do dziś nie ma żadnych zażaleń dotyczących hydrauliki. Wywiązanie się z umowy gwarantowało jej możliwość spłaty hipoteki, niestety zleceniodawca nie wypłacił ponad 200 tysięcy złotych.
- Wszystko mam udokumentowane, ale zostałam bez niczego. Żyję tylko dzięki pomocy ze Stowarzyszenia Otwarte Drzwi, a bank chce zlicytować mieszkanie. Nie wiem, co będzie dalej. Sąd nie potrafi sobie poradzić z tym, że ja tracę mieszkanie, bo ktoś mi jest winien pieniądze! - mówi załamana kobieta.
Zdaniem Jeremiego Mordasewicza z PKPP Lewiatan w Polsce wytworzyła się nieuczciwa atmosfera - ze strony nieuczciwych przedsiębiorców to jest poczucie bezkarności, a uczciwych - bezradności. - Jeżeli właściciel spółki nie zapłacie przez rok, dwa, a nawet trzy lata, to nic wielkiego mu się nie stanie, nie poniesie poważnych konsekwencji - tłumaczy.
Mimo, że bohaterka reportażu ma dowody, że kontrahent nie uregulował należności, od lat nie może odzyskać pieniędzy. Jak wyglądają starania jej i pomagających jej osób? Czym tłumaczy się nieuczciwy kontrahent i dlaczego to nie on ma kłopoty, a uczciwa kobieta?

Wysłuchaj całego reportażu, w którym o sprawie mówi także psycholog związana ze Stowarzyszeniem Otwarte Drzwi Maria Pokój.

"Reportaży" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 18.15.

''

Polecane