Jacek Cygan: w piosence jest magia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jacek Cygan: w piosence jest magia
Jacek CyganFoto: Fot.: Wikimmedia Commons, lic. CC, Błażej Pajda Beno

- Nie wystarczy zebrać najlepszych twórców by stworzyć utwór, który zostanie przebojem. Staram się rozsupłać magię piosenki, ale jeszcze mi się nie udało - mówił wybitny tekściarz w Trójce.

Posłuchaj

Jacek Cygan w "Markomanii", 18.08.2012
+
Dodaj do playlisty
+

Gość "Markomanii” zdradził, że dla niego artystą, który miał jakąś tajemnicę, był Elvis Presley.  - Niby to był prosty chłopak, ale jak działał na ludzi. Nie da się tego wyjaśnić - mówił. Jacek Cygan na swojej drodze artystycznej poznał wielu muzyków, którzy mają "dar piosenki", na przykład Ryszarda Rynkowskiego. - Niby wszystko o nim wiem, przyjaźnimy się. Jednak kiedy on wychodzi na scenę i staje za mikrofonem,  to całkowicie się zmienia. Coś przez niego płynie, dlatego ludzie go kochają - mówił.
Zdaniem rozmówcy Marka Niedźwieckiego pewna magia pojawia się podczas nagrywania piosenki w studiu. - Są takie utwory, które zrodziły się właśnie podczas sesji i, gdyby nie atmosfera między ludźmi, to nie było tych emocji w nagraniu - tłumaczył.
Gospodarz "Markomanii" przypomniał, że utwór "Czas nas uczy pogody" został, o dziwo, zupełnie niezauważony przez jury na festiwalu w Opolu w 1980 roku. -  Nie ukrywam, że siedzieliśmy z Grażyną Łobaszewską, która wykonywała tę piosenkę,  i topiliśmy smutki, żal oraz gorycz. Wtedy wziął mnie Jonasz Kofta i powiedział: "Ta piosenka będzie żyła, nie martw się" - wspominał wybitny tekściarz. I tak się stało. "Czas nas uczy pogody" doczekała się wielu wcieleń, choćby interpretacji Stanisława Soyki.

Jacek Cygan był gościem Marka Niedźwieckiego z okazji wydania albumu "Cygan, czas nas uczy pogody" - kolejnej części serii "Poeci polskiej piosenki". Dwupłytowy zestaw został opublikowany w 35-lecie działalności artystycznej twórcy.
Na "Markomanię" zapraszamy w soboty od godz. 9.00 do 12.00.

(pg)

Polecane