W tonacji nowych brzmień

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W tonacji nowych brzmień
Fragment okładki Les Rythmes Digitales Stuarta Davida Price'aFoto: Fot. materiały promocyjne

Tylko czy "Nowe brzmienia" brzmią nowocześnie? To określenie ma już kilkanaście lat. W Polsce pojawiło się w połowie lat 90. i określało głównie muzykę elektroniczną. Na pierwszy rzut oka wydaje się adekwatne do muzyki nowoczesnej jednak współcześni producenci i wytwórnie wolą inne określania. Weźmy chociażby takie jak "Nowa Muzyka", "New Beats” czy "Nowe Nagrania".

Na zdjęciu widzą Państwo okładkę Les Rythmes Digitales Stuarta Davida Price'a. Płytę pod koniec lat 90. znalazłem w dziale "Nowe brzmienia". Te nowe brzmienia okazały się koniec końców starymi, ponieważ świadomy słuchacz może na niej usłyszeć sporo sampli wyciętych z innych albumów muzyki rozrywkowej. Identyczne spostrzeżenie pojawiało się za każdym razem kiedy tylko słuchałem kolejnych płyt duetu Daft Punk albo Fatboy Slima, zresztą olbrzymią sławę zdobyło wielu innych producentów, których płyty umieszczano właśnie w "Nowych brzmieniach".

Dziś powszechnie wiadomo już, że taka klasyfikacja była zabiegiem marketingowych. Określenie zużyło się, a na jego miejscu pojawiły się nowe. Ciekawostką jest, jak wielką renomą cieszy się ostatnio DISCO, które po epoce PRL-u i zwłaszcza po okresie rządów Gierka zostało w Polsce zdyskredytowane. Dziś przede wszystkim za sprawą młodego pokolenia, które nie pamięta tamtych czasów, DISCO nabiera nowego znaczenia co zresztą przywraca temu gatunkowi właściwe miejsce w historii muzyki rozrywkowej.

W trakcie naszego spotkania sięgnę po wiele utworów, które kiedyś określano mianem "Nowych brzmień" i które dziś usłyszeć można na przeróżnych festiwalach i w wielu klubach lansujących muzykę nowoczesną. Muzykę, która w drugiej dekadzie XXI wieku wymyka się wszelakim klasyfikacjom ponieważ łączy w sobie wiele gatunków i często wiele pokoleń artystów.

Serdecznie zapraszam tuż po 14. na wspólny czas z muzyką "Nowych brzmień”"czy jak kto woli muzyką nowoczesną.

marganmargański


Tak graliśmy:

14-15

FREAK POWER - freak power

FREAK POWER - turn on, tune in, cop out

BOBBY WOMACK - love is gonna lift you up

HAU & MIKAEL - back to the game

GONZALES - so called party over there

GONZALES - never stop

GONZALES - never stop chilly gonzales

LOWER ENTRANCE feat. RAASHAN AHMAD - free

STEREO MCS - connected

SCISSOR SISTERS - any which way

GONZALES - othello

 

15-16

JUSTICE - audio, video, disco

DUCK SAUCE - barbara streisand

LAID BACK - baker man & X PRES 2 - lazy

LES RYTHMES DIGITALES - music makes you lose controle

LES RYTHMES DIGITALES - soft machine

LES RYTHMES DIGITALES - (hey you) what`s that sound?

MADONNA - jump

FATBOY SLIM - wonderful night

Polecane