Afrykański Mikołajek

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Afrykański Mikołajek
Foto: Fot.: Fragment okładki książki "Jutro skończę dwadzieścia lat"

- "Jutro skończę dwadzieścia lat" Alaina Mabanckou to opowieść, która mimo że dzieje się w Afryce, to w zasadzie mogłaby zdarzyć się wszędzie. Bo właściwie wszyscy mamy podobne problemy, kiedy jesteśmy mali - mówił Michał Nogaś.

Posłuchaj

"Trójkowy Znak Jakości" 17.08.2012
+
Dodaj do playlisty
+

Nowa książka Alaina Mabanckou "Jutro skończę dwadzieścia lat" to nieco nostalgiczna opowieść o dzieciństwie i dorastaniu w afrykańskim kraju, który pod wieloma względami wcale nie przypomina tych znanych z relacji prasowych i telewizyjnych. Michał Nogaś uważa, że wielu czytelnikom może ona przywołać skojarzenia z telewizyjnym serialem "Cudowne lata” czy serią książek o Mikołajku napisanych przez René Goscinny'ego i zilustrowanych przez Jean-Jacques'a Sempé.

- "Jutro skończę dwadzieścia lat" jest opowieścią o inicjacji, zazdrości, o zdradzie i nauce życia, o świecie widzianym oczami dziecka, które powoli staje się coraz bardziej dorosłe - mówi dziennikarz Trójki. Michał Nogaś podkreśla, że książka napisana jest w sposób niezwykle zabawny. - Jest w tym taka dawka humoru, ironii, mrugnięcia okiem do czytelnika, że właściwie czyta się te ponad 300 stron w rozpędzie - przekonuje.

Główny bohater książki, Michel, ma dziesięć lat i poznaje właśnie smak wczesnych miłosnych uniesień, kiedy jego kraj, Kongo, przeżywa pierwszą dekadę niepodległości. Dorasta, otoczony kręgiem rodziny i przyjaciół. Przybrany ojciec, tata Roger, piastuje intratną posadę recepcjonisty w hotelu dla białych, mama Paulina, porzucona przez pierwszego męża, próbuje podołać trudom wychowania syna, nie zapominając przy tym o własnych pragnieniach, wujek René, nie dość, że bogaty i skąpy, to nie przestaje cytować Marksa, siostra najbliższego przyjaciela, Karolina, przyprawia narratora o istną burzę hormonów, w specjalnej roli pojawia się nawet sam Arthur Rimbaud. Wszyscy podejrzewają Michela o to, że jest we władaniu magicznych mocy, dzięki którym w podstępny sposób kieruje losami rodziny.
W tle toczy się wielka historia: w Iranie upada szach, Wietnamczycy wkraczają do Kambodży, obalony zostaje okrutny ugandyjski dyktator Idi Amin Dada, a przede wszystkim w najlepsze trwa zimna wojna. Tata Roger nocami słucha Głosu Ameryki, a potem toczy z rodziną polityczne dyskusje. Michel patrzy na to oczami dziesięciolatka, który próbuje zrozumieć świat.

Więcej o książce w niedzielę, 19 sierpnia, w audycji "Z najwyższej półki" (20.00 - 22.00).

"Trójkowy Znak Jakości" na naszej antenie w każdy piątek ok. 7.45. Zapraszamy do słuchania!

(pg/mat. promocyjne)

Polecane