Armia w odwrocie. Prezydent przejmuje władzę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Armia w odwrocie. Prezydent przejmuje władzę
Szef sztabu egipskich sił zbrojnych Sami Anan(L) iPrzewodniczący Najwyższej Rady Sił Zbrojnych marszałek Mohammed Hussein Tantawi (P) podczas pogrzebu 16 egipskich żołnierzy 7.08.2012. Media donoszą, że 12 sierpnia prezydent Mursi zarządził przejście obu wojskowych w stan spoczynku i unieważnił ograniczającą uprawnienia prezydenta poprawkę do konstFoto: fot. PAP/EPA/KHALED ELFIQI

- Prezydent Mursi odwołał marszałka Tantawiego i Samiego Annana, drugiego najważniejszego oficera w armii egipskiej, ale jednocześnie dał głos młodszej generalicji. Przeniesienie na emeryturę dwóch generałów nie ukróca jednak całej potęgi i machiny armijnej - mówi znawca stosunków bliskowschodnich Patrycja Sasnal w Trójce.

Posłuchaj

"Trzy strony świata" - 13 sierpnia 2012
+
Dodaj do playlisty
+

Prezydent Egiptu dymisjonuje głównego dowódcę egipskiej armii, legendarnego marszałka Mohameda Husseina Tantawiego. Po upadku Mubaraka to właśnie Tantawi trzymał władzę w Egipcie. Czyżby nadszedł koniec tej ery?

Patrycją Sasnal z PISM zwraca uwagę, by na całą sprawę spojrzeć szerzej. - Decyzja Mursiego została zawarta w porozumieniu z armią. Nie mógłby takiego kroku podjąć gdyby nie było zgody większości wojskowych, którzy wiedzieli, że w jakimś momencie będą musieli się przesunąć na tylne siedzenie. W ten sposób mogą to zrobić honorowo - zaznacza ekspert PISM.

W rozmowie z Ernestem Zozuniem Patrycja Sasnal podkreśla, że „gra” tak naprawdę dotyczy stanu posiadania. - Buduje się ogromne wielomiliardowe kompleksy obronne na pustyni, gdzie fabryki produkują rzeczy od makaronu po sprzęt wojskowy. Chodzi o to, żeby armia zatrzymała tę ogromną części gospodarki, którą posiada do tej pory - twierdzi gość Trójki.

Dlaczego prezydent Mursi zawiera przymierze z armią, ale nie pokazuje tego Egipcjanom?, dowiesz się słuchając całej audycji.

Audycji "Trzy strony świata" można słuchać w każdy poniedziałek i środę o godz. 16.45. Zapraszamy!

(ed)

Polecane