Izrael - kraj namiętności

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Izrael - kraj namiętności
Foto: Fot.: Fragment okładki książki "Balagan. Alfabet izraelski”

Paweł Smoleński (autor książki "Balagan. Alfabet izraelski”): W Izraelu nie ma diamentów, złota, ropy naftowej. Nie ma nic. A mimo to cały świat wie, gdzie ten kraj jest, cały świat się tym skrawkiem ziemi pasjonuje.

Posłuchaj

"Klub Trójki" 17.07.2012
+
Dodaj do playlisty
+

Paweł Smoleński, reporter "Gazety Wyborczej”, uważa, że Izrael jest stanem umysłu. – Izrael to jest cały świat. Są tu ludzie pochodzący z Europy, Azji, Ameryki, Afryki. Każdy z nich, oprócz niewielkiej grupy, która była tam zawsze, skądś przyjechał. Każdy coś swojego przywiózł – tłumaczy autor książki "Balagan. Alfabet izraelski”.
Gość "Klubu Trójki” podkreśla, że tę różnorodność kultur widać w umysłach ludzkich, obyczajach, sposobie ubierania się, lekturach, kuchni. – Kuchnia Żydów, którzy przyjechali do Izraela z Maroka różni się radykalnie od kuchni Żydów, którzy przyjechali do Izraela z Afganistanu czy Jemenu. To wszystko w tym tyglu izraelskim się miesza i wychodzą rzeczy absolutnie nadzwyczajne – mówi reporter i zapewnia, że od pewnego czasu Izrael robi najlepsze wina na świecie.
Reporter zauważa, że Izrael jest wstrząsany konfliktami i to nie tylko tym między Palestyńczykami i Izraelczykami, o którym wie cały świat. Linia konfliktu przebiega także między wierzącymi a niewierzącymi  Izraelczykami, a w ramach tej społeczności wierzącej, między reformowanymi a ortodoksami.
Autor "Balaganu” mówi, że to książka o piwie, wojnach, wierze i bezbożnictwie, kapelach, chasydach, rabinach. – Jest o wszystkim tym, czym Izrael dał mi po oczach, czym mnie  zachwycił, zafascynował – zapewnia. Reporter twierdzi, że Izrael pełen jest niewyobrażalnych namiętności.  – Niewyobrażalnych, bowiem bo są poza rozumem. Tam jest coś takiego, czego człowiek nie umie do końca pojąć, a co go uwodzi i prowadzi – mówi.
Skąd wzięła się fascynacja Pawła Smoleńskiego Izraelem? Czy planuje napisać kolejną książkę o tym kraju? Odpowiedzi na te pytania w dźwięku "Klub Trójki” 17.07.2012.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku o godz. 21.05.

(pg)

Polecane