Projekt O-Twórz Lublin!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Projekt O-Twórz Lublin!
Foto: Fot.: mat. promocyjne

O-Twórz Lublin! to interaktywny projekt fotograficzny, który opiera się na zasadzie flashmobu, ale jest czymś o wiele więcej niż tylko chwilowym działaniem w przestrzeni publicznej.

Stowarzyszenie Grupa Projekt  wraz z dwoma fotografami: Marcinem Sudzińskim i Marcinem "Muchą” Moszyńskim, powzięło ambitny plan permanentnego otwarcia miasta. Fotografia otworkowa, bo od niej wszystko się zaczęło, to jedna z najbardziej archaicznych metod utrwalania obrazu, a jednocześnie wciąż popularne narzędzie fotografii. Na świecie istnieją związki miłośników tzw. Otworka, odbywają się poważne zjazdy i festiwale fotografów otworkowych. Prostota tego narzędzia kontrastuje z niewyobrażalnymi efektami wizualnymi. Otworka można zrobić ze wszystkiego, z pudełka czy z puszki po napoju.
Za pomocą otworka można pokazać istotę fotografii, magię obrazu powstającego na kliszy. W dobie digitalizacji, ludzie z młodego pokolenia, mają coraz rzadziej kontakt z fotografią analogową. Cyfrowy obraz upowszechnił fotografię, ale zabrał jej wyjątkowość, jaką posiadała jeszcze 20 lat temu, a także spłaszczył obraz, który utrwalamy na cyfrowej matrycy.
Dlatego projekt O-Twórz Lublin! to nie tylko pomysł na wspólną zabawę, ale proces edukacyjny. I nie chodzi tu jedynie o nabycie kompetencji fotograficznych, ale o wspólne działania w przestrzeni publicznej, która staje się bliższa, bardziej swoja, bo oswojona przez identyfikację własnych miejsc, własnych obrazów. To także możliwość spojrzenia na otaczającą nas przestrzeń życiową z nowej perspektywy i do propagowania ręcznej wytwórczości.
 Dzięki "Radiowemu Domowi Kultury" – audycji Programu 3 Polskiego Radia, Lublin zaistniał w świadomości odbiorców, wśród takich ukonstytuowanych wydarzeń i miast kultury jak, Kraków i Miesiąc Fotografii czy Festiwal Sacrum Profanum (odbywający się od 10 lat) albo Wrocław i Europejski Kongres Kultury. 
 W ramach projektu O-Twórz Lublin! przygotowywane są 3 akcje fotograficzne, od lipca do września włącznie. Oto tematy poszczególnych działań:
21 lipca: sobota | PORTRETY POKOLENIOWE
26 sierpnia: niedziela | WZGÓRZA LUBLINA
16 września: niedziela | ZAKŁADY RZEMIEŚLNICZE
Więcej informacji na stronie www.openlublin.eu.


Polecane