Ostatnie chwile w Kosmosie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ostatnie chwile w Kosmosie
Ostatnie dni kina Kosmos przed wyburzeniem. Lublin, 01.03.2012Foto: fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Niegdyś fanfary i tłumy widzów, dziś martwa cisza. Kultowe kino Kosmos w Lublinie odwiedziliśmy na krótko przed zburzeniem, gdy trwały już prace rozbiórkowe.

Posłuchaj

Reportaż Agnieszki Czyżewskiej Jacquemet "Cały ten Kosmos"
+
Dodaj do playlisty
+

- Ten Kosmos był fantastyczny! Bez przerwy tu przychodziłam z mężem do kina. Na ten film z Kirkiem Douglasem przyszliśmy o 2 czy 3 w nocy,  to był "Spartakus" - wspomina jedna z mieszkanek Lublina będąca świadkiem burzenia kina.

Budowę kina ukończono i oddano do użytku w październiku 1961 roku, zaledwie kilka miesięcy po pierwszym locie po orbicie Ziemi, który odbył Gagarin. - Biorąc pod uwagę czasy, w których, jako młodzi ludzie, tu przychodziliśmy, oglądanie filmów sprowadzonych z Zachodu było dla nas prawdziwym odlotem w kosmos - dodaje inny z dawnych widzów.

Wielu mieszkańcom Lublina kino Kosmos kojarzy się z młodością, beztroską. Wyprawa do kina była planowana z odpowiednim wyprzedzeniem, stawała się dniem uroczystym. - To bardzo ciekawy obiekt, dzieło dwóch warszawskich architektów Jakuba Korzeniowskiego i Romana Dutkiewicza, którzy naprawdę włożyli w to dużo serca - opowiada przewodnik Agnieszki Czyżewskiej Jacquemet.

On sam po raz pierwszy przyszedł tu na "Gwiezdne wojny" z biletami kupionymi u konika. A na krótko przed zburzeniem po starym kinie oprowadził reportażystkę Polskiego Radia Lublin.

Jak wyglądał Kosmos w latach świetności? Jaki film wyświetlono dzień przed wprowadzeniem stanu wojennego? Wybierz się z nami na wędrówkę po kinowych salach, posłuchaj archiwalnych dźwięków i wspomnień. A wszystko w reportażu "Cały ten Kosmos".

/

fot. PR Lublin/ Mirosław Trembecki

"Reportaży" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 18.15.

''

Polecane