Krzysztof Penderecki rozważa współpracę z Björk!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Krzysztof Penderecki rozważa współpracę z Björk!
Kompozytor Krzysztof Penderecki dyryguje orkiestrą Aukso, drugiego dnia Open'er Festival. Gdynia, 05.07.2012. Foto: fot. PAP/Adam Warżawa

- Wydaje mi się, że ona ma piękny i ciekawy głos, z którym można wiele zrobić. Jeśli się zgodzi, dojdzie do takiego koncertu. Ja bym tego bardzo chciał - powiedział Krzysztof Penderecki w rozmowie z dziennikarzami na terenie Open'er Festival.

Posłuchaj

Open'erowe spotkanie z Krzysztofem Pendereckim
+
Dodaj do playlisty
+

Björk jest główną gwiazdą tegorocznej edycji gdyńskiego festiwalu - wystąpiła w środę 4 lipca na scenie głównej. Krzysztof Penderecki wyznał dziś, że chciałby wykonać III Symfonię Góreckiego z Islandką jako solistką. - To jest kolejny szalony pomysł Filipa Berkowicza, ale wydaje mi się ciekawy, dlatego przyjechałem na Open'era dzień wcześniej, by jej posłuchać - dodał kompozytor.

Berkowicz jest już sprawcą jednego, bardzo udanego spotkania polskiego kompozytora z zagranicznym młodym muzykiem. Za jego sprawą bowiem Krzysztof Penderecki i gitarzysta Jonny Greenwood połączyli siły i - po raz pierwszy na ubiegłorocznym Europejskim Kongresie Kultury - zaprezentowali swój niezwykły muzyczny dialog. Projekt spotkał się z tak entuzjastycznym przyjęciem, że kompozycje Pendereckiego: "Ofiarom Hiroszimy – tren” i "Polymorphia" oraz Greenwooda: "Popcorn Superhet Receiver" i "48 Responses to Polymorphia" zostały wydane na płycie.

- Są takie utwory, które się nie starzeją, te przetrzymały dwie generacje i teraz wróciły. Choć dawniej musiałem walczyć z orkiestrami, żeby w ogóle grali, nie mówiąc o publiczności czy krytykach, którzy nic nie rozumieli wówczas z tej muzyki, to dziś przeżywam trzecią muzyczną młodość - przyznał Krzysztof Penderecki.

Dodał, że początkowo pomysł współpracy z gitarzystą Radiohead potraktował jako żart, ale szybko przekonał się jak wiele inspiracji z jego twórczości czerpie młody muzyk. W marcu tego roku spotkali się ponownie na wspólnym koncercie w Londynie, a dziś - 5 lipca ich utwory zostały wykonane na Open'er Festival przez Orkiestrę Kameralną AUKSO pod batutą Krzysztofa Pendereckiego i Marka Mosia!

- Nie zmieniamy już nic, nie poprawiamy, musimy się jedynie dostosować do warunków, do akustyki. Najłatwiej chyba było w Londynie, ale w takich warunkach jak tu te utwory dostają skrzydeł, gdyż przez elektronikę tworzy się kosmiczna muzyka - mówił na krótko przed koncertem.

 

Co sądzi o polskiej muzyce i jej rosnącym powodzeniu w świecie? Dowiesz się słuchając całego spotkania.

Więcej szczegółów związanych z twórczością Pendereckiego oraz Radiohead zdradzimy w najbliższą sobotę - 7 lipca w "Radiowym Domu Kultury". W audycji także retransmisja open'erowego koncertu grupy New Order! Zapraszamy do słuchania między 12 a 15.

 

Open'er Festival odbywa się pod patronatem Trójki. Szczegóły dotyczące naszych relacji z imprezy mogą Państwo znaleźć TU>>>

Więcej materiałów dotyczyczących tegorocznej edycji Open'era znajdą Państwo na naszej open'erowej podstronie

Jeśli chcieliby Państwo przypomnieć sobie klimat ostatnich dwóch odsłon Open'era, zapraszamy do kanału poświęconego Festiwalowi na moje.polskieradio.pl .

Polecane