Sacrum Profanum: Skalpel się reaktywuje i zsampluje Pendereckiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sacrum Profanum: Skalpel się reaktywuje i zsampluje Pendereckiego
Hala ocynowni ArcelorMittal Poland S.A. Oddział w Krakowie gdzie odbywa się część wydarzeń festiwalu Sacrum ProfanumFoto: fot. Tomasz Gotfryd/ photomonth.com

Igor Pudło i Marcin Cichy znów połączą siły, by poeksperymentować z muzyką Kilara, Pendereckiego i Góreckiego. 10. edycja Sacrum Profanum poświęcona będzie w całości polskiej muzyce.

Posłuchaj

Filip Berkowicz i Igor Pudło o Sacrum Profanum
+
Dodaj do playlisty
+

Paweł Mykietyn, Alek Nowak, Marcin Stańczyk, Cezary Duchnowski, Agata Zubel, a także Sławek Kupczak zaprezentują w Krakowie zupełnie nowe kompozycje. - Ci ludzie właśnie przejmują pałeczkę od największych twórców: od Pendereckiego, Góreckiego, Lutosławskiego, czy Kilara. Wykonania ich muzyki przez najlepsze zespoły ma za zadanie wprowadzić ich utwory do obiegu na całym świecie - opowiada w Trójce Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny Festiwalu Sacrum Profanum

Jubileuszowa, 10. edycja imprezy rozpocznie się 9 września. Poświęcona będzie wyłącznie polskiej muzyce, ale w wykonaniu najlepszych formacji specjalizujących się w muzyce współczesnej. I tak Alek Nowak przedstawi trzy premierowe kompozycje, konfrontując się z orkiestrowymi aranżacjami muzyki Aphex Twina. Po raz pierwszy zaprezentowana zostanie także ponad dwugodzinna kompozycja Pawła Mykietyna - opera "Król Lear".
Wydarzeniem będzie pierwszy od kilku lat wspólny koncert członków polskiej formacji Skalpel. Marcin Cichy i Igor Pudło zagrają 15 września w Hali ocynowni ArcelorMittal Poland w Krakowie, z gośćmi z wytwórni Ninja Tune (wystąpi m.in. Dj Food). Na scenie towarzyszyć im będzie także Kronos Quartet. Muzycy zagrają czteroczęściowy projekt "Polish Icons".
- Dla medialnego uproszczenia funkcjonujemy jako ci, którzy samplują z polskiego jazzu. Ale na naszych płytach można usłyszeć także próbki z polskiej awangardy - tłumaczy Igor Pudło w Radiowym Domu Kultury - Na razie trochę się "polaryzujemy". Ja idę w stronę Pendereckiego i Lutosławskiego, powstają rzeczy bardziej ekstremalne. A Marcin "ambientowo" zajął się Góreckim i Killarem.
Z kilku zdradzonych na antenie przez Igora Pudło informacji można wywnioskować, że będzie to wydarzenie bardzo interesujące. Uwaga! Podczas Sacrum Profanum dwa koncerty da także zaprzyjaźniona z festiwalem grupa Sigur Ros!


"Radiowy Dom Kultury" na antenie Trójki w każdą sobotę tuż po 12.

usc

Polecane