Lipiec w rytmach śródziemnomorskim

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Lipiec w rytmach śródziemnomorskim
Port w Pafos, Cypr Foto: fot. flickr.com/Glen Bowman/lic.CC BY 2.0

Greckie mity i historia Zorby, filmy i balet, a przede wszystkim tradycyjna muzyka i tańce Cypru, który 1 lipca obejmuje prezydencję w Unii Europejskiej - to wszystko czeka nas podczas 12. festiwalu Ogrody Muzyczne.

Posłuchaj

Z Ryszardem Kubiakiem rozmawia Michał Margański
+
Dodaj do playlisty
+

Podczas imprezy zabrzmi nie tylko muzyka z Cypru, lecz również z krajów leżących w strefie basenu śródziemnomorskiego. Stąd tytuł festiwalu: "W cieniu Cyprysów".12. Ogrody Muzyczne zapraszają więc do odpoczynku i refleksji przy dźwiękach dobrej muzyki oraz wśród zieleni. Tym razem właśnie zieleni symbolicznych cyprysów.
Festiwal rozpocznie się 2 lipca na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie koncertem muzyki i pokazem tańca z Republiki Cypryjskiej, która będzie Gościem Honorowym tegorocznego festiwalu.

- Tam się nie wypierają tradycji, lecz ją pielęgnują. Cypryjczycy tańczą swoje bouzouki w ciągu dnia, w kawiarniach i domach. I taką muzykę pokażemy - mówi dyrektor festiwalu Ryszard Kubiak.
Program koncertów Festiwalu Ogrody Muzyczne 2012 będzie prezentował kulturę muzyczną kręgu śródziemnomorskiego. Usłyszymy arcydzieła XX wieku z Francji, Hiszpanii, Włoch, ale też muzykę tradycyjną Libanu. Ideą naczelną programu jest prezentowanie zjawisk oryginalnych i mało znanych w Polsce.

Zobaczymy Orfeusza i Eurydykę mieszkających w nowoczesnym bloku; muzykę Mozarta usłyszymy w pewnej komedii. Poznamy też doskonałą choreograficznie ... Ośmiornicę!

Posłuchaj całej Rozmowy z Ryszardem Kubiakiem, a dowiesz się więcej.

W programie Festiwalu znajdą się również filmy dokumentalne produkcji TV Cypryjskiej,  które ukażą kulturę Wyspy, jej zabytki z różnych epok, stylów i religii.

O związkach polskiej kultury z kulturą śródziemnomorską będą mówili goście: znakomici pisarze, artyści, podróżnicy.

Festiwal Ogrody Muzyczne potrwa do 29 lipca. Szczegółowy program znajdziesz TU>>

"Potrójne Pasmo Przenoszenia" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku o 11.15.

Polecane