Książka-klucz do poznania J. M. Coetzee

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Książka-klucz do poznania J. M. Coetzee
John Maxwell CoetzeeFoto: Fot. PAP/Andrzej Rybczyński

Wizycie Johna Maxwella Coetzee na Festiwalu Malta towarzyszy książka "Wyostrzyć wzrok. J. M. Coetzee: sztuka, świat i polityka". Autorzy zapewniają, że to nie jest biografia, lecz "narzędzie” do poznania twórczości noblisty.

Posłuchaj

Rozmowa z Waldemarem Rapiorem o Johnie Maxwellu Coetzee
+
Dodaj do playlisty
+

Już za kilkanaście dni, na początku lipca, na Festiwalu Malta pojawi się John Maxwell Coetzee, pisarz południowoafrykański od lat mieszkający w Australii. W Poznaniu pokazana zostanie opera "Powolny człowiek”, do której noblista napisał libretto na podstawie swojej powieści pod tym samym tytułem. Operę reżyseruje Maja Kleczewska.

Przy okazji tego wydarzenia na polskim rynku pojawiła się książka "Wyostrzyć wzrok. J. M. Coetzee: sztuka, świat i polityka", pod redakcją Anny R. Burzyńskiej i Waldemara Rapiora.

/

- Książka będzie autonomiczną częścią, która sama będzie mówiła coś o Coetzee, o tym, o czym on pisze w swoich książkach, zarówno w powieściach, jak i esejach czy tekstach dotyczących literatury – mówi Waldemar Rapior w audycji "Z najwyższej półki".  – Chcieliśmy ominąć wąskie ramy literaturoznawstwa, a  przede wszystkim psychologii i psychoanalizy – zapewnia współtwórca książki.

Redaktorzy pytali artystów i naukowców o pisarza i jego twórczość. W książce znajdziemy wypowiedzi m.in. kognitywisty Andrzeja Klawitera, literaturoznawcy Janusza Czaplińskiego, kulturoznawcy Krzysztofa Moraczewskiego czy reżysera Krzysztofa Warlikowskiego. Chociaż rozmawiano z nimi na podobne tematy, padały inne odpowiedzi.

- Dzięki temu możemy w najróżniejszy sposób spojrzeć na poszczególne problemy życia społecznego, kulturalnego, estetycznego, artystycznego czy po prostu życia codziennego, które spotyka nas w banalnych sytuacjach – wyjaśnia gość Michała Nogasia.

Na tegoroczną edycję Festiwalu Malta, który Trójka objęłą swoim patronatem, zapraszamy w dniach 3 - 7 lipca 2012. 

Polecane