Orhan Pamuk - pisarz dwóch biegunów w Krakowie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Orhan Pamuk - pisarz dwóch biegunów w Krakowie
Orhan PamukFoto: Fot.: ED OUDENAARDEN/ PAP/EPA

- Zorganizujemy duże spotkanie autorskie z Orhanem Pamukiem. Chcemy, żeby to była dyskusja nie tylko o literaturze, ale i o problemach, z którymi boryka się współczesny świat, na przykład konflikcie między Wschodem a Zachodem - mówi prof. Michał Paweł Markowski, szef Festiwalu Conrada.

Posłuchaj

Izabela Helbin, szefowa krakowskiego biura Festiwalu Conrada, o wizycie Orhana Pamuka
+
Dodaj do playlisty
+
- To będzie wielkie wydarzenie literackie; Pamuk musi mieć odpowiednią motywację, by podróżować i odwiedzić jakieś miejsce – mówi szef festiwalu, prof. Michał Paweł Markowski . Co będzie robił w Krakowie, jak udało się go zaprosić? I o czym Pamuk pisze? Co czyni go jednym z najważniejszych żyjących współcześnie piszarzy? Na te pytanie poszukamy odpowiedzi w rozmowie z Michałem Pawłem Markowskim.
W piątek, po otrzymaniu oficjalnego potwierdzenia, ogłosiliśmy na antenie Trójki, że w październiku pojawi się w Polsce – od dawna oczekiwany! – Orhan Pamuk, wielki pisarz pochodzący z Turcji, laureat literackiego Nobla w roku 2006. Będzie gościem 4. edycji Festiwalu Conrada, odbywającego się pod patronatem między innymi Trójki. Spędzi w Krakowie trzy dni: od 24 do 26 października. 

Po otrzymaniu oficjalnego potwierdzenia, ogłosiliśmy na antenie Trójki, że w październiku pojawi się w Polsce – od dawna oczekiwany! – Orhan Pamuk, wielki pisarz pochodzący z Turcji, laureat literackiego Nobla w roku 2006. Będzie on gościem 4. edycji Festiwalu Conrada, odbywającego się pod patronatem między innymi Trójki. Spędzi w Krakowie trzy dni: od 24 do 26 października. - To będzie wielkie wydarzenie literackie; Pamuk musi mieć odpowiednią motywację, by podróżować i odwiedzić jakieś miejsce – mówił szef festiwalu, prof. Michał Paweł Markowski.

Gość audycji "Z najwyższej półki" podkreślał, że spotkanie z twórcą ma być punktem wyjścia do dyskusji o otaczającym nas świecie.  W tym roku nasz festiwal odbywa się pod hasłem "Pomyśl - literatura!". Twórczość literacka ma nas skłaniać do myślenia nie tylko o niej samej, wyobraźni, bibliotekach, ale też o bardzo ważnych problemach, z którymi boryka się współczesny świat, a jednym z największych z nich jest konflikt pomiędzy islamem a światem zachodnim. Orhan Pamuk odgrywa w dyskusjach nad tym problemem ogromną rolę – tłumaczył. Profesor przypomniał, że Akademia Sztokholmska, uzasadniając przyznanie pisarzowi Nobla, podkreśliła obecność w twórczości Pamuka konfrontacji Wschodu z Zachodem.

Szef Festiwalu Conrada zaznaczył w rozmowie z Michałem Nogasiem, że Pamuk ma wspaniały talent narracyjny, w swoich książkach porusza takie tematy jak melancholia, utrata, próba zmierzenia się z nią.   A jednocześnie opisuje życie w świecie poddanym politycznym presjom. To są takie dwa bieguny: bardzo indywidualny, prywatny, melancholijny wymiar, a z drugiej strony zaangażowanie polityczne, odwaga mówienia o tym, co się wypiera z powszechnej świadomości, ciągłe balansowanie między tym najbardziej prywatnym wymiarem twórczości i życia, i tym najbardziej publicznym – tłumaczył prof. Michał Paweł Markowski.

Rozmowa odbyła się w audycji "Z najwyższej półki".

(pg)

Polecane