Maja Kleszcz gwiazdą gali Talentów Trójki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Maja Kleszcz gwiazdą gali Talentów Trójki
Maja KleszczFoto: mat. prasowe do płyty "Odeon"

Maja Kleszcz dojrzewa jako artystka na naszych uszach... Poznaliśmy ją jako nastolatkę współtworzącą Kapelę ze Wsi Warszawa, znamy ją z dwóch płyt incarNations, a bywalcy Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu podziwiali ją na scenie. Obdarzona wyjątkowym głosem artystka wystąpi 26 czerwca w Trójce!

Posłuchaj

Maja Kleszcz w Radiowym Domu Kultury
+
Dodaj do playlisty
+

Okazją do spotkania z Mają Kleszcz w Radiowym Domu Kultury była premiera jej drugiej płyty nagranej z zespołem incarNations. Ta pierwsza, "Radio Retro", stanowiła konsekwencję koncertu-spektaklu, który pokazywano podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Po latach pracy w Kapeli ze Wsi Warszawa duet Kleszcz i Krzak zmaterializowali swoje fascynacje muzyczne sięgające daleko w głąb bluesa, folku, gypsy swingu, reggae, soulu i jazzu. Album najnowszy, zatytułowany "Odeon" przynosi premierowe utwory autorstwa Wojtka Krzaka do tekstów Bogdana Loebla, a także nowe wersje piosenek takich, jak "Rebeka" z repertuaru Ewy Demarczyk czy "I Put a Spell On You" Screamin' Jay Hawkins'a. Muzyka incarNations jest poza czasem, poza jednoznaczną klasyfikacją.To propozycja odrębna, autorska, w której liczą się przepiękne piosenki.

- Nazywam spektakl "Radio Retro" koncertem założycielskim. Zespół zdobył na nim swoją tożsamość. Zrozumieliśmy, że najbardziej nas interesuje tworzenie spójnych opowieści, a nie hitów - mówiła Maja Kleszcz podczas naszej rozmowy. A tak odniosła się do warstwy literackiej nowego "Odeonu": - Jestem bardzo zadowolona i dumna z tych tekstów, które zostały napisane z myślą o mnie. Bardzo się cieszę, że pan Bogdan Loebl wniósł wiele świeżości na tę płytę - ocenia Maja.

Przyznaję, że współpraca incarNations z Bogdanem Loeblem bardzo mnie fascynuje. Teksty, które brzmią jak intymna wypowiedź artystki, napisał mężczyzna, znacznie starszy...

- To pytanie często się powtarza. Wojtek komponuje w domu tak zwaną "prefkę", wysyła ją panu Bogdanowi mailem, a pan Bogdan następnego dnia przesyła tekst, który, jak się okazuje, otwiera tę piosenkę na tysiąc sposobów, pokazuje nam jej głębię. I to jest fajne. Dla mnie to poezja, a nie teksty do odśpiewania. Autentycznie mnie wciągają i przez to interpretacja idzie za tekstem, szukam jakiś głębszych środków i być może z tego wynika ta integralność z tekstem. Nie ma między nami długich dyskusji, o czym powinna opowiadać konkretna piosenka (...). Dogadujemy się dobrze bez słów.

Maja Kleszcz będzie gwiazdą naszej gali "Talenty Trójki" we wtorek o godzinie 17.00.  Zanim wspólnie posłuchamy piosenek w jej wykonaniu, zapraszam do wysłuchania rozmowy z artystką!

Agnieszka Szydłowska

Polecane