Czy 6 sędziów to za mało?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy 6 sędziów to za mało?
Foto: Glow Images/East News

Mimo tego, że mecze sędziuje aż 6 osób, to ich decyzje są często kontrowersyjne. Na wideopowtórki dla sędziów piłkarskich albo chipy umieszczone w piłce nie godzą się międzynarodowe organizacje piłkarskie.

Posłuchaj

Ilu powinno być sędziów na meczu piłkarskim?
+
Dodaj do playlisty
+

Może, aby uniknąć takich sytuacji, jak nieuznanie bramki Ukrainy w meczu z Anglią na Euro 2012, na boisku i wokół niego powinno być więcej arbitrów? Zdaniem sędziego Huberta Siejewicza nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, ilu powinno być arbitrów, aby uniknąć wszelkich wątpliwości.

- Na efektywność pracy składa się prawidłowe funkcjonowanie zespołu sędziowskiego wśród tych 6 sędziów. Po to jest system komunikacji elektronicznej, po to jest właśnie uzupełnienie czteroosobowego zespołu sędziowskiego o dwóch sędziów bramkowych, aby praca była jeszcze bardziej efektywna – mówi Hubert Siejewicz, w którego ocenie takie zabezpieczenia maksymalnie wykluczają cennik ludzki w ocenianiu.

Praca wymaga bardzo dobrej kondycji i szybkości. – Zawsze się jednak znajdzie moment, gdy sędzia nie nadąży, czegoś nie zauważy, ktoś mu zasłoni – mówi Bartosz Janiszewski z "Wprost".

Może sędziów powinno być jednak więcej? Na największych turniejach tenisowych na dwóch zawodników przypada aż 7 sędziów - 6 liniowych i 1 główny.

Zapraszamy do wysłuchanie relacji Izabeli Woźniak.

Polecane