Zgromadzenia do poprawki? "Czasy się zmieniły"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zgromadzenia do poprawki? "Czasy się zmieniły"
Foto: holger/sxc.hu/cc

Na następnym posiedzeniu Sejmu posłowie zajmą się prezydenckimi pomysłami na zmiany w ustawie o zgromadzeniach.

Posłuchaj

Olgierd Dziekoński i Katarzyna Batko w Pulsie Trójki
+
Dodaj do playlisty
+

Dyskusja, która miała odbyć się w tym tygodniu, została odłożona, o co prosił prezydent Bronisław Komorowski. Tymczasem organizacje pozarządowe proszą, by parlament nie przyjmował projektu przygotowanego przez głowę państwa. Chodzi między innymi o brak zapisów dotyczących zgromadzeń spontanicznych.

- Zgromadzenie spontaniczne jest zgromadzeniem, które służy wyrażeniu jakichś poglądów, a spontaniczność jego polega na tym, że nie można było przewidzieć, że odbędzie się ono w danym momencie - wyjaśnia gość "Pulsu Trójki" Katarzyna Batko ze Stowarzyszenia Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich.
Jak dodaje Batko, proponowany termin sześciu dni, jakie organizator ma mieć na zgłoszenie zgromadzenia nie przystaje do rzeczywistości. W jej ocenie coraz częściej zdarza się tak, że jakaś sytuacja wydarza się dziś i ludzie chcą na nią zareagować tego samego dnia. - Czasy się zmieniły, teraz ludzie są w stanie bardzo szybko się zorganizować i chcieć wyrazić swojej poglądy. (...) Chodzi o to, aby nie udawać, że nie ma takiego zjawiska - podkreśla gość Trójki.
Zdaniem ministra Olgierda Dziekońskiego z Kancelarii Prezydenta w przypadku zgromadzeń spontanicznych trzeba być bardzo ostrożnym. - Jeżeli zaproponujemy rozszerzenie ustawy o zgromadzenia spontaniczne, to wówczas - z punktu widzenia bardzo praktycznego - procedur dla zgromadzeń zwykłych nie będzie sensu stosować. Każdy będzie wolał powiedzieć, że on robi zgromadzenie spontaniczne - podkreślił.
Dodał, że dzięki temu, że zgromadzenie jest zgłaszane wcześniej możliwe jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom zgromadzenia, a także ochrona interesów ludzi, którzy nie uczestniczą w wydarzeniu, ale może je ono w jakiś sposób dotknąć.
Dziekoński i Batko rozmawiali także o pomyśle prawnego zakazania zakrywania twarzy przez uczestników zgromadzenia. Wysłuchaj całej audycji!

Rozmawiał Marcin Zaborski.

Polecane