Trójka|Magazyn Bardzo Kulturalny
Talenty Trójki - ludzie teatru
2012-06-16, 20:06 | aktualizacja 2012-06-18, 11:06
Zanim wyruszymy w kolejną podróż, na kilka dni przed początkiem lata 2012, proponujemy wydanie wielotematyczne "Magazynu Bardzo Kulturalnego".
Posłuchaj
Po raz ostatni spotkamy się z nominowanymi do NAGRODY TALENTY TRÓJKI 2012 w kategorii TEATR . Przypominam, że jury w składzie: WOJCIECH MALAJKAT, MACIEJ NOWAK, MARCIN HYCNAR, Barbara Marcinik oraz PAWEŁ SZTARBOWSKI – przewodniczący nominowali aż 4 osoby: Ewelinę Marciniak, Katarzynę Dąbrowską, Magdalenę Miklasz i Tomasza Schuchardta.
W tym wydaniu zajrzymy za kulisy obrad, a także przedstawimy rozmowę z Magdaleną Miklasz – studentką reżyserii PWST w Krakowie oraz z absolwentem tej Szkoły – aktorem Tomaszem Schuchardtem.
Będzie to rozmowa telefoniczna, gdyż oboje zastaliśmy (podczas nagrania) poza Warszawą.
Teraz o relacji sport – kultura. Jak okazuje się, teatry wciąż dają premiery i tak na przykład W Starym Teatrze w Krakowie WOJTEK KLEMM przygotował "Anatomię Tytusa Fall of Rome" . I połączyliśmy się ze studiem w Radiu Kraków, gdzie gościliśmy reżysera spektaklu, dramaturga – IGORA STOKFISZEWSKIEGO i twórcę muzyki – DOMINIKA STRYCHARSKIEGO.
Za nami min. – premiera w warszawskim Teatrze Imca – "Kopenhagi" w reżyserii Waldemara Krzystka.
Teatr Polonia natomiast (proszę zwrócić uwagę, że mowa jest o dwóch warszawskich teatrach prywatnych) dał premierę "Zbrodni z premedytacją" wg Witolda Gombrowicza w reżyserii Izabelli Cywińskiej z … zaskakującym Wojciechem Malajkatem w roli głównej. Umówiłam się z nim na przyszły tydzień.
Niezainteresowani wyłącznie piłką nożną mają więc też coś dla siebie.
Zainteresowani Olimpiadą w Londynie również nie będą tego lata pozbawieni bardzo atrakcyjnej propozycji kulturalnej. Edynburg mianowicie przygotowuje wielką olimpiadę kulturalną i Polska będzie w niej uczestniczyła za sprawą kolejnego ambitnego programu Instytutu Adama Mickiewicza. Zapowiedzą ją dyrektorzy PAWEŁ POTOROCZYN oraz TOMASZ JANOWSKI.
A w Gdańsku? Poza tym, że nie zagramy w najbliższym czasie na stadionie w Gdańsku … mamy szansę bywać tam tego lata z powodu np. FETY oraz FESTIWALU SZEKSPIROWSKIEGO (patronat Polskiego Radia). Już dziś usłyszymy rozmowę z prof. JERZYM LIMONEM , który zaprosi nas do Gdańska na przełom lipca i sierpnia, ale nie tylko … FUNDACJA THEATRUM GEDANENSE proponuje ciekawą akcję integracyjno – edukacyjną o zasięgu europejskim i o tym także opowie profesor.
21 czerwca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie – otwarcie kolejnej wielkiej wystawy – TWÓRCZOŚĆ JACKA MALCZEWSKIEGO ZE ZBIORÓW LWOWSKIEJ NARODOWEJ GALERII SZTUKI . Tej wystawie poświęcimy TPK 28/29.06. oraz (przynajmniej część) MBK 1.07.
Zapraszam w niedzielę tuż po 19,
Baszka Marcinik
P.S. Poniżej prośba zaprzyjaźnionego reżysera Michała Zadary:
Drodzy Przyjaciele,
Jak niektórzy z was wiedzą, pracuję aktualnie nad pomnikiem upamiętniającym cywilne ofiary Powstania Warszawskiego. Będzie to mozaika ułożona z ok. 33 000 kamieni, które są powiększeniem zdjęcia kobiety, która prawdopodobnie zginęła w powstaniu, o której nic nie wiemy. Rzeczy się nazywa "mogiła nieznanego mieszkańca Warszawy", i będzie zainstalowana na stałe pod mostem poniatowskiego - inspiracją jest oczywiście wiersz Słonimskiego pod tym samym tytułem.
Potrzebuje waszej pomocy! Muszę ułożyć i przykleić te wszystkie kamyki do końca czerwca, czyli w następnych dwóch tygodniach. Pracuję codziennie w Parku Wolności, w Muzeum Powstania Waszawskiego, mniej więcej od 16 do 21, ale pewnie niedługo całymi dniami.
Jeżeli ktoś z was by miał ochotę pobyć trochę pod gołym niebem układając kamyczki, zapraszam was serdecznie do pomocy! Bez was nie dam rady.
Pomnik i tablica tłumacząca projekt zostaną odsłonięte 2 sierpnia.
Gdybyście mogli poświęcić nawet godzinę w następnych dwóch tygodniach, będzie to dla mnie olbrzymia pomoc. Piszcie albo dzwońcie, to się umówimy -
Dzięki, michał zadara