Poezja i proza. Literatura i muzyka!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Poezja i proza. Literatura i muzyka!
Wojciech KuczokFoto: mat.promocyjne festiwalu

Festiwale muzyczne to nie tylko muzyka - brzmi jak truizm? Słusznie! Kawiarnia Literacka to specjalna przestrzeń OFF Festivalu, w której spotkać można artystów zaproszonych na festiwal przez Wojtka Kuczoka.

Wojciech Kuczok jest z Chorzowa. Jest poetą, prozaikiem i scenarzystą. Napisał (między innymi) powieść "Gnój", za którą dostał w 2003 r. Paszport Polityki, Nagrodę Literacką Nike, a także Nagrodę Krakowska Książka Miesiąca (marzec 2004 r. - mieszkał w tym czasie w Krakowie). Napisał też scenariusz do filmu Magdaleny Piekorz "Pręgi", który zdobył w 2004 główną nagrodę na festiwalu filmowym w Gdyni. Artur Rojek - szef OFF Festivalu - zaprosił go (ponownie) do objęcia opieki artystycznej nad off-ową Kawiarnią Literacką.

Wojciech Kuczok, w specjalnym liście rozesłanym do prasy, wyjaśnia kogo i dlaczego zaprosił w tym roku do Katowic:
Krzysztof Varga nie tylko stał się pierwszym felietonistą kraju po abdykacji Jurka Pilcha, ale też pióro wyostrzył, rękę rozluźnił i machnął "Trociny”: bluzg na ojczyznę, którego nie powstydziłby się mistrz Bernhard.
Radosław Kobierski to duchowy i fizyczny sobowtór Brunona Schulza, najważniejsza postać śląskiej sceny poetyckiej, również autor próz o imponujących rozmiarach. To także jeden z moich najbliższych towarzyszy włóczęgi przez życie, którego zapraszam dopiero w tym roku, by nie zostać posądzonym o nepotyzm.
Olga Tokarczuk, choć od lat niezmiennie jest "on”, a nie "off”, jako bezsporna gwiazda prozy polskiej i najrówniejsza powieściopisarka z najwyższej półki, ostatnio budzi moją pisarską zazdrość także za sprawą tytułu "Moment niedźwiedzia” - książki osobnej, zawierającej pliki podróżne i sproszone rozważania istotne.
BaBu Król to Stachura odkryty na nowo, wyśpiewany i wykrzyczany tak, że ciary ogarniają mnie w całości, a Sted już nigdy nie będzie mi się kojarzył z emablowaniem (zabawianiem) licealistek przy ognisku.
Mariusz Sieniewicz jest pisarzem nieustannie i żarliwie zaangażowanym, mającym najlepszy na literackim ringu lewy prosty – lubię jego nokauty.
Andrzej Stasiuk wreszcie się zgodził poświęcić czas wakacyjnych peregrynacji po Europie środkowego wschodu tudzież wschodniego środka i dał się uprosić na festiwal. To autor wyoffowany par excellence, pisarz wagabunda, ostatnio także pasterz (właściciel m.in. barana Smoleńsk). Potrafi przy(...) (frazą).
Piotr Sommer każdym wersem trafia w sedno języka, a czyni to tak zmyślnie, że nie mogę się oprzeć wrażeniu wybitności jego poezji.
Wojciech Bąkowski jest artystą uprawiającym poezję totalną, w której słowa zbratane z obrazem i dźwiękiem dają w efekcie niebywały, hipnotyczny Gesamtkunstwerk.
Justyna Bargielska rozpięta między drobiazgiem poetyckim i prozatorskim, rządzi od kilku lat w awangardzie, pozostając przy tym pisarką prawdomówną.
Sławomir Shuty, Che Guevara polskiej prozy, niestrudzenie eksperymentuje z formułą spotkania autorskiego. Aż strach pomyśleć, co wykombinuje w kawiarni literackiej OFF
Janusz Rudnicki jest pisarzem genialnym, który jest i będzie rok w rok na każdym OFF-ie. Póki my żyjemy.
UL/KR to istotna poezja, której dodano gęstą, poważną fakturę dźwiękowa. Misterium muzyczne na zwieńczenie tegorocznej, gwiazdorskiej Kawiarni OFF.

Tyle od Wojtka Kuczoka. Reszta należy i zależy od nas - uczestników Festiwalu!

Off Festival rozpocznie się 3 sierpnia 2012 roku w Katowicach.Festiwalowi patronuje radiowa Trójka.


[as/mat.prasowe]

Polecane