Pomyłka Obamy "to jest naplucie nam w twarz"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pomyłka Obamy "to jest naplucie nam w twarz"
Jacek KurskiFoto: Salon polityczny Trójki

- Powinny paść przeprosiny, i to w takiej samej formie, w jakiej zostały te obrażające naród polski słowa wypowiedziane - twierdzi europoseł Jacek Kurski.

Posłuchaj

Jacek Kurski w Salonie politycznym Trójki 1 czerwca 2012
+
Dodaj do playlisty
+

Prezydent USA Barack Obama, w trakcie uroczystości pośmiertnego wręczenia Medalu Wolności, Janowi Karskiemu (medal odebrał w Stanach Zjednoczonych, były szef MSZ Adam Rotfeld) użył sformułowania "polski obóz śmierci".
Rzecznik amerykańskiego prezydenta oświadczył, że jego zwierzchnik się pomylił i wyraża ubolewanie. W tej sprawie prezydent Bronisław Komorowski napisał do Obamy list. W piątek dostał odpowiedź, w której prezydent USA napisał m.in., że użył tego sformułowania "nieumyślnie".
- Nie powinno być tak, że można sobie publicznie przy kamerach obrazić, a w prywatnym niemalże liście do prezydenta przeprosić - uważa gość "Salonu politycznego" Trójki, polityk Solidarnej Polski, Jacek Kurski. Jego zdaniem Barack Obama powinien przeprosić za swoją pomyłkę przed kamerami, na przykład podczas najbliższej konferencji prasowej. - Jeśli ktoś obraził do kamer, to do kamer powinien przeprosić - podkreśla.
Zdaniem Kurskiego użycie sformułowania "polskie obozy śmierci" jest jak "naplucie nam w twarz". - To jest potwierdzenie dla setek milionów ludzi na świecie, że właśnie Polacy mordowali Żydów - uważa. Europoseł nie podziela opinii, że samo pośmiertne uhonorowanie Jana Karskiego przeczy słowom Obamy. - Świat myśli tak: były obozy, Polacy mordowali Żydów, a jeden Jan Karski był bohaterem i trzeba go nagrodzić - podkreśla.
Kurski nie wierzy, że to było przypadkowe przejęzyczenie. Trudno mu uwierzyć, że nie było w tym jakiejś intencji. - Przejęzyczenie jest wtedy, gdy ktoś mówi z głowy, coś palnie, zwraca mu się uwagę i on natychmiast to koryguje - wyjaśnia.
W jego ocenie cała ta sytuacja pokazuje też, jak "skarlała jest polska polityka zagraniczna".
Wysłuchaj całej rozmowy.

Rozmawiała Beata Michniewicz.

Polecane