Fenomen Radia Luxembourg
2012-05-18, 12:05 | aktualizacja 2012-05-19, 20:05
Gościem "Trójkowego wehikułu czasu" będzie prof. Anna Malewska-Szałygin, kurator wystawy "Wspominając Radio Luxembourg w PRL".
Radio Luxembourg! Dziś trudno sobie wyobrazić, jakie znaczenie miały audycje, które w Polsce udawało się wieczorem i nocą złapać na falach średnich (208 metrów), lub ewentualnie na falach krótkich (49,6 m). Nie zagłuszane, jak emisje Wolnej Europy, ale dochodzące do nas trochę przypadkiem (Polska, w odróżnieniu od zwłaszcza Wielkiej Brytanii, nie należała do "targetu" programu), odbierane były w powodzi trzasków i szumów, ale pozwalały się zorientować w tendencjach muzyki zachodnioeuropejskiej, wyobrażać sobie niedostępny wówczas "wolny świat" i zetknąć się z radykalnie inną, niż uprawiana w naszym kraju, konwencją zachowania prezenterów.
Popularność Radia Luxembourg w Polsce skończyła się zresztą za sprawą... Programu III Polskiego Radia, który zaczął nadawać tę samą lub podobną muzykę przy znacznie lepszych parametrach odbioru (a radioodbiornik z pasmem UKF w latach 70. stał się dość szybko normą…).
Jest uderzające, jak wielu ludzi, których młodość upłynęła zwłaszcza w latach 60., reaguje do dziś na hasło "Radio Luxembourg". Ambasador Wielkiego Księstwa Luksemburga, Conrad Bruch, pisze ze zdziwieniem: "Kiedy jesienią 2010 roku przybyłem do Polski jako nowy ambasador Luksemburga, już w trakcie pierwszych kurtuazyjnych wizyt składanych polskim politykom, wysokiej rangi urzędnikom państwowym i biznesmenom uderzyło mnie, że tak wielu spośród moich rozmówców odruchowo kojarzyło mój kraj przede wszystkim z Radiem Luxembourg". Z tego właśnie zdziwienia zrodziła się wystawa, którą do 22 czerwca można oglądać w Ambasadzie Luksemburga (Warszawa, ul. Słoneczna 15), zatytułowana "Wspominając Radio Luxembourg w PRL". Trójka objęła wystawę swoim patronatem.
Gościem "Wehikułu" będzie kurator tej wystawy, prof. Anna Malewska-Szałygin.
Zapraszamy na "Trójkowy wehikuł czasu" w sobotę o godz. 18.05!
Agnieszka Obszańska i Jerzy Sosnowski
(Załoga Wehikułu dziękuje Organizatorom wystawy za udostępnienie nagrań archiwalnych z Radia Luxembourg – "Your Station of the Stars”, jak brzmiał slogan reklamowy fali 208).