Agnieszka Grochowska: Bałam się tej roli

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Agnieszka Grochowska: Bałam się tej roli
Uhonorowana za główną rolę kobiecą w filmie "W ciemności" Agnieszka Grochowska (P) odebrała nagrodę z rąk aktora Andrzeja Chyry.Foto: PAP/Adam Warżawa

- Nie chciałam nawet sobie wyobrażać sytuacji, w której znalazła się moja bohaterka. A aktor musi skonfrontować się z rolą - mówi laureatka nagrody za najlepszą pierwszoplanową rolę żeńską za kreację w filmie "W ciemności" na 37. Gdynia Film Festival.

Posłuchaj

"Trójkowo, filmowo" 13.05.2012
+
Dodaj do playlisty
+

"W ciemności" Agnieszki Holland zdobył w minioną sobotę Złote Lwy - główną nagrodę 37. festiwalu filmowego w Gdyni. Holland otrzymała także nagrodę w kategorii "najlepsza reżyseria". Nagrody za najlepsze role, żeńską i męską, otrzymali grający w tej produkcji Agnieszka Grochowska i Robert Więckiewicz.

Agnieszka Grochowska, która była gościem specjalnego wydania "Trójkowo, filmowo" z Gdyni, przyznała, że była nieco zaskoczona nagrodą dla niej. - O tej roli myślałam cały czas, w dobrym tego słowa znaczeniu, jako o "roli zbiorowej". Jak patrzę na swój udział  w tym filmie, to trudno jest mi nie myśleć o tych paru osobach, z którymi tam siedziałam w kanale, bo my naprawdę mieliśmy dziwny rodzaj więzi. Jesteśmy w jakimś sensie mozaiką - mówiła.

Aktorka podkreślała, że grający wraz nią: Julia Kijowska, Marcin Bosak, Piotrek Głowacki i oczywiście Robert Więckiewicz to genialni aktorzy, którzy stworzyli w tym filmie świetne kreacje. - Robert (Więckiewicz) jest niewiarygodny. Jest teraz w formie życiowej, która będzie, jak podejrzewam, trwała przez najbliższe sto lat - stwierdziła. Laureatka nagrody za najlepszą pierwszoplanową rolę żeńską na 37. Gdynia Film Festival nie szczędziła także pochwał Agnieszce Holland. - Połączyła swoją niezwykłą charyzmą ekipę. Nie przypominam sobie, nawet przy 18. godzinie pracy, żeby ktoś stwierdził, że ma dosyć - mówiła.

Agnieszka Grochowska opowiadała też o graniu Danuty Wałęsy w najnowszym filmie Andrzeja Wajdy. W przygotowaniach do roli na pewno pomogła jej głośna autobiografa pierwszej damy, "Marzenia i tajemnice". - Okazało się, że główną feministką w naszym kraju, chociaż pani Danuta nie lubi tego sformułowania, jest matka ośmiorga dzieci. Bardzo mi się to podoba, wydaje do głębi prawdziwe - powiedziała. 

Gośćmi Ryszarda Jaźwińskiego byli również: Tomasz Schuchardt, zdobywca nagrody w kategorii drugoplanowa rola męska za kreację w "Jesteś Bogiem", członkowie jury Konkursu Młodego Kina: Marcin Wrona, przewodniczący i Agnieszka Wójtowicz-Vosloo  i laureat nagrody w  tej kategorii, Mateusz Głowacki (za film "Kiedy ranne wstają zorze"), a także Andrzej Olejnik, aktor i Arkadiusz Wojnarowski, kierownik produkcji filmu "Droga na drugą stronę" w reżyserii Rumunki Ancy Damian, któremu przyznano Nagrodę Specjalną Jury.

Pełną listę laureatów 37. Gdynia Film Festival znajdą Państwo tu.

"Trójkowo, filmowo" na antenie Trójki w każdą niedzielę tuż po 14.

(pg)

Polecane