Z kopalni na krańce świata

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Z kopalni na krańce świata
Foto: Glow Images

- W kopalni się realizowałem. Byłem szczęśliwym człowiekiem. Nagle wypadek i budzę się w szpitalu. Do pracy już nie mogłem wrócić - opowiada Mieczysław Bieniek Hajer, który nagle odkrył, że jego powołaniem jest zwiedzanie świata.

Posłuchaj

"Godzina prawdy"
+
Dodaj do playlisty
+

Urodził się i wychował na Śląsku w górniczej rodzinie. Przez lata pracował w kopalni jako górnik strzałowy. Po wypadku musiał przejść na rentę i miał mnóstwo wolnego czasu. Kiedyś, idąc koło biura podróży, zauważył promocję biletów lotniczych do Indii. Bez wahania kupił jeden, wziął plecak i bez planów, ani znajomości języka wsiadł do samolotu. Żonę, o tym gdzie jest, poinformował po dwóch tygodniach. W Indiach spędził sześć miesięcy, przeżywając niesamowite historie. Kiedy wrócił do domu wiedział, że dużo czasu w nim nie spędzi. Tak zaczął zwiedzać świat "na wariackich papierach”.
Gdy skończyły się pieniądze, przypomniał sobie o "Książeczkach Autostopu" i pomysł na tanie podróżowanie był gotowy - Mieczysław Bieniek Hajer stanął w Katowicach z napisem "Iran", podobnie dotarł do Azerbejdżanu, a w 2006 roku odwiedził Papuę Nową Gwineę. Z każdym nowym miejscem rósł apetyt na dalsze wyprawy. Aż zamknęły się w jednym marzeniu.

I znów Katowice, autostop. Tym razem napis: "Dalajlama, Indie”. Po kilku miesiącach dotarł do duchowego przywódcy Tybetańczyków. Całą podróż udało mu się zamknąć w tysiącu dolarów. Dziś przekonuje, że choć pieniądze są podstawą, to nie są w podróżowaniu najistotniejsze. - To poznawanie siebie. Dla tych pięknych chwil podróży warto żyć, warto poznawać inny świat i innych ludzi - mówi gość Michała Olszańskiego w "Godzinie prawdy" w Trójce.

Aby się utrzymać pracował m.in. przy budowie krematorium w Singapurze, był rybakiem w Indonezji. Teraz planuje podróż do Rosji, wysłał już list do Putina z prośbą o spotkanie. - Z marzeń się składa świat. W tym roku będzie Rosja. Moją Afrykę zwiedzaną na rowerze odstawiam na następny rok - zapowiada Hajer.

 

(ed)

Polecane