16. Piknik Naukowy: rozum będzie hulać!
2012-05-10, 16:05 | aktualizacja 2012-05-12, 10:05
- Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że energia to jest nasza kultura. Musimy mieć więcej energii już nie tylko po to, aby sobie zupę grochową ugotować – mówi prof. Łukasz Turski o temacie przewodnim 16. Pikniku Naukowego.
Posłuchaj
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik gromadzi ponad 100 tys. widzów. Co roku wystawcy przygotowują eksperymenty pod innym hasłem przewodnim. Tegorocznym leitmotivem jest energia.
– W ciągu ostatnich 11 lat dokonała się w Polsce niezwykła rewolucja, o której się w ogóle nie mówi, a kosztuje nas ona pieniądze i energię. Mamy w tej chwili około 40-50 mln telefonów komórkowych - mówi prof. Łukasz Turski i tłumaczy, że na naładowanie komórek wykorzystujemy aż 1-2 proc. całkowitej mocy polskich elektrowni.
Telefony komórkowe to jednak nie wszystko. Profesor Turski obliczył, że w jego domu 15 proc. energii zużywa się na sprzęty niepotrzebne do przeżycia, np. telewizory, komputery, sprzęt muzyczny, nagrywarkę itp.
- Energia to jest nasza kultura! - podsumowuje gość audycji "Do południa".
Na 16. Piknik Naukowy zapraszamy 12 maja 2012 do Parku im. Marszałka Rydza-Śmigłego w godz. 11-20. Wszystkie informacje znajdą Państwo na stronie pikniknaukowy.pl.
16. Piknik Naukowy na antenie Trójki:
- 11 maja godz. 18.18 "Cyber Trójka",
- 12 maja godz. 10, 13, 16, 20 "Serwisy",
- 12 maja godz. 13.35 "Radiowy Dom Kultury".
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to największa w Europie plenerowa impreza popularyzująca naukę. Co roku ściąga do Warszawy tłumy zwiedzających. Instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z nauką oraz koła naukowe prezentują tu swoje osiągnięcia oraz odsłaniają kulisy swojej codziennej pracy. Pokazują naukę w sposób zrozumiały dla odbiorców w różnym wieku, wykorzystując eksperymenty, pokazy, często także interaktywne eksponaty.
Na Pikniku reprezentowane są różne dyscypliny naukowe, zarówno nauki ścisłe, przyrodnicze, społeczne i humanistyczne. W każdej edycji imprezy uczestniczy ok. 250 instytucji z Polski oraz z zagranicy.