To były wybory przeciwko Sarkozy’emu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
To były wybory przeciwko Sarkozy’emu
Foto: PAP/EPA/IAN LANGSDON

Bartłomiej Nowak (Centrum Stosunków Międzynarodowych): Gdyby Sarkozy miał inny styl, inaczej rozmawiał o polityce z Francuzami i mniej wykazywał arogancji, a więcej słuchał, to nawet przy jego odwadze w podejmowaniu trudnych reform, nie byłby pozbawiony szans.

Posłuchaj

"Trzy strony świata" - 7 maja 2012
+
Dodaj do playlisty
+

Bartłomiej Nowak z Centrum Stosunków Międzynarodowych przyznaje w rozmowie z Ernestem Zozuniem, iż Nicolas Sarkozy popełnił też błędy taktyczne podczas kampanii, choćby gdy odwoływał się do wyborców Marine Le Pen. - Jednak ostrożnie z ocenami, nie będzie aż tak wielkich zmian zarówno w Grecji jak i we Francji, pytanie jakie jest pole manewru? - podkreśla ekspert.
Francuskie wybory przyniosły zmianę - odchodzi Nicolas Sarkozy, a jego miejsce w prezydenckim fotelu zajmuje Francois Hollande ze swoją koncepcją dla Francji i Europy. Jak wybory francuskie przełożą się na sytuację w Europie, na ile zmienią się jej priorytety? To jest ważne tym bardziej, że Grecy także wybierają tych, którzy nie hołdują koncepcji zaciskania pasa. O reakcji samych Greków na wyborczy wynik - w relacji Marcina Pośpiecha z Aten.
Francois Hollande zapowiadał także zmiany w polityce zagranicznej - w  podejściu do unijnych przedsięwzięć antykryzysowych i renegocjację paktu fiskalnego, którym szczycił się duet Merkel-Sarkozy. - Ten wynik jest wręcz kłopotliwy dla Niemiec, które narzuciły bardzo twarde warunki paktu fiskalnego, konstruowane w wyjątkowo sprzyjającym okresie makroekonomicznym dla gospodarki niemieckiej. Zwycięstwo Hollande’a przywraca pewną równowagę między stymulowaniem wzrostu gospodarczego a cięciami – wyjaśnia gość Trójki.
Przed jakim dylematem stoją greccy politycy? Czy nadchodzi czas populizmu w całej Unii Europejskiej? Dowiesz się słuchając całej audycji "Trzy strony świata – 7 maja 2012".
Audycji "Trzy strony świata" można słuchać w każdy poniedziałek i środę o godz. 16.45. Zapraszamy!

(ed)

Polecane