Gospodarka kosmiczna rozkwita

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Gospodarka kosmiczna rozkwita
Wahadłowiec AtlantisFoto: NASA/Wikimedia Commons

- Wycofanie promów kosmicznych to nie jest jakieś nieszczęście czy etap końcowy, któremu towarzyszy smutek i łza w oku. Trzeba patrzeć w przyszłość, która rysuje się równie atrakcyjnie - powiedział dr Krzysztof Ziołkowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Posłuchaj

"Trzy strony świata" - 18 kwietnia
+
Dodaj do playlisty
+

Prom kosmiczny Discovery zakończył swoją ostatnią podróż. Wahadłowiec przyleciał do Waszyngtonu, gdzie stanie się  eksponatem muzealnym. Podobny los czeka pozostałe amerykańskie promy kosmiczne. Nie oznacza to jednak, że ludzie rezygnują z pozaziemskich podróży.

- Definitywnie skończył się program wahadłowców, ale przecież podróże w kosmos trwają. Dziś loty ludzi i towarów wykonuje się za pomocą rosyjskich statków, ale nie tylko, również Europejska Agencja Kosmiczna ma swoje statki transportowe - wyjaśnił dr Krzysztof Ziołkowski z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Gość Ernesta Zozunia przypuszcza, że do użytku wejdą znacznie mniejsze samoloty kosmiczne, nad którymi pracują już prywatne firmy. Miałyby one słuzyć do przewozu turystów. - Słyszymy też o tym, że Chińczycy wchodzą ze swoimi obiektami w przestrzeń kosmiczną i coraz wyraźniej zarysowuje się szeroka współpraca - powiedział w "Trzech stronach świata".

Naukowiec z zadowoleniem podkreślił, że eksploracja kosmosu nie jest już postrzegana w kategoriach konkurencji, a raczej współpracy. - Wreszcie chyba zrozumieliśmy, że droga rywalizacji nie jest tą właściwą i międzynarodowe agencje łączą starania poszczególnych państw. Dzięki eksploracji kosmosu mamy przecież możliwość badania całego wszechświata, odkrywania nowych planet i o tym warto mówić!

Jaki wkład i znaczenie mają prywatne środki finansowe dla przemysłu kosmicznego? Wysłuchaj całej audycji "Trzy strony świata - 18 kwietnia", w której zawarliśmy krótką historię promów kosmicznych, a relację z pożegnania wahadłowca Discovery przekazał Marek Wałkuski.

Audycji "Trzy strony świata" można słuchać w każdy poniedziałek i środę o godz. 16.45. Zapraszamy!

(asz)

Polecane