Czekamy na sprawiedliwy wyrok

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czekamy na sprawiedliwy wyrok
Roman ImielskiFoto: Wojciech Adam Jurzyk

Roman Imielski ("Gazeta Wyborcza"): Trybunał uznał, że Rosja złamała zasady współpracy, ponieważ nie przekazała utajnionych akt śledztwa.

Posłuchaj

"Komentatorzy" - 16 kwietnia 2012
+
Dodaj do playlisty
+

Czekamy na wyrok sędziów trybunału w Strassburgu, o godzinie 11 mają ogłosić orzeczenie w sprawie skargi katyńskiej. Rosyjskie media pod koniec ubiegłego tygodnia opublikowały rzekome przecieki z postępowania i sugerowały, że trybunał przyzna rację Rosji.

- Rodziny katyńskie skarżyły się przede wszystkim na skandaliczne traktowanie ich przez sądy rosyjskie w sprawie rehabilitacji ofiar Katynia. Z drugiej strony chodziło o odtajnienie wszystkich akt śledztwa rosyjskiego, które w 2004 roku zostało zamknięte, to akurat obciąża rosyjskie władze i z tego wyroku można wywnioskować, że tu akurat Polakom udało się wygrać przed Trybunałem - mówił Roman Imielski.
Zdaniem Piotra Semki ("Uważam Rze") istotne jest to, w jakim stopniu sędziowie potrafią zrozumieć specyfikę i dramat tej sprawy dla Polaków. Jeśli wyrok byłby korzystny dla nas, publicysta przekonuje, że warto prowadzić konsekwentną, bardzo spokojną politykę wymagania od Rosjan pewnych rzeczy, czasem posiłkując się pomocą międzynarodową.
Publicyści komentowali także fakt, że Włodzimierz Czarzasty został nowym szefem mazowieckich struktur SLD. - Bawi mnie oburzenie na Włodzimierza Czarzastego i Marka Barańskiego w sytuacji, kiedy się przedstawia często Jerzego Urbana jako sympatycznego starszego pana. Dużej różnicy między tym towarzystwem nie widzę, chyba że chodzi o różny stosunek do GW – ocenił publicysta "Uważam Rze”.
- Wraca stare i dziwi mnie to, patrząc na perspektywy Sojuszu, widzę je czarno z takim układem. Marek Barański jest odpychający również dla dużej części środowiska lewicowego, które jest związane z SLD. Jedyny pomysł Leszka Millera na przywództwo to odkurzanie starych towarzyszy jest kompletnie niezrozumiałe w sytuacji gdy ten "tort” lewicowego wyborcy mocno zagarnia Janusz Palikot - argumentował Roman Imielski.
Co goście Krystiana Hanke sądzą o przegranej Katarzyny Piekarskiej w wyborach władz regionalnych SLD oraz nowej ustawie dotyczącej imprez masowych, dowiesz się słuchając całej rozmowy.
"Komentatorów" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o 8.35. Zapraszamy.
(ed)

Polecane