Przespaliśmy swoją szansę?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przespaliśmy swoją szansę?
Komputer Commodore 64Foto: fot. Wikipedia

Polak założył firmę, w której powstał komputer Commodore 64. W latach 70. triumfy święciła polska Odra. Gdzie jest polska myśl technologiczna dziś?

Posłuchaj

"Cyber Trójka" - 13 kwietnia 2012
+
Dodaj do playlisty
+

Urodzony w 1928 roku Jacek Trzmiel (amer. Jack Tramiel) przeżył obóz koncentracyjny i po wojnie wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie - po kliku latach - założył pierwszą firmę z "commodore" w nazwie.

- Pierwotnie zajmowała się ona serwisowaniem i produkcją maszyn do pisania, później biznes zaczął się rozkręcać w kierunku kalkulatorów i wreszcie biznesowych komputerów - opowiada Bartłomiej Dramczyk z magazynu komputerowego "Chip".

W latach 80. na rynku ukazały się dwa hity firmy Trzmiela - komputer VIC-20 i Commodore 64, do dziś uznawany za najlepiej sprzedający się komputer. Jack Tramiel zmarł 8 kwietnia 2012 w wieku 83 lat.

Redaktor naczelny "Computer Reseller News Polska" (CRN Polska) Tomasz Gołębiowski podkreśla, że nie tylko za granicą tiumfy święciła polska myśl techniczna. - W latach 60. czy 70. w Polsce produkowane były polskie komputery z podzespołami zaprojektowanymi w kraju. Bardzo popularna była np. Odra, której ostatni działający egzemplarz wyłączonow  2010 roku - mówił.

Jak polski udział w rynku technologii ocenia Jarosław Smulski z firmy IDC? Dlaczego więcej do powiedzenia mieliśmy w PRL-u niż obecnie? Dowiesz się słuchając całej audycji "Cyber Trójka - 13 kwietnia 2012".
W programie nie zabrakło także nowinek ze świata nowych technologii. Audycję przygotował Damian Kwiek.

Audycji "Cyber Trójka" można słuchać w każdy piątek o godz. 18.10.
(asz)

Polecane