Penderecki, Greenwood i The Mars Volta na Open'erze 2012!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Penderecki, Greenwood i The Mars Volta na Open'erze 2012!
Dyrygent Krzysztof Penderecki w czasie koncertu powstałego przy współpracy z gitarzystą zespołu Radiohead Jonnym Greenwoodem, w Hali Stulecia we Wrocławiu. Koncert odbył się w ramach Europejskiego Kongresu Kultury. Wrocław, 09.09.2011.Foto: fot. PAP/Maciej Kulczyński

- To jest niecodzienne ogłoszenie! Artyści, a właściwie dwa projekty, jakie jeszcze na Open'erze nie miały miejsca - powiedział w Trójce Mikołaj Ziółkowski.

Posłuchaj

Mikołaj Ziółkowski ogłasza gwiazdy Open'er Festival 2012
+
Dodaj do playlisty
+

Wszystkie dotychczasowe open'erowe ogłoszenia znajdziecie TU>>

- To niezwykłe spotkanie najwybitniejszego żyjącego polskiego kompozytora i jednego z najwybitniejszych światowych gitarzystów - powiedział Mikołaj Ziółkowski ogłaszając wspólny występ Krzysztofa Pendereckiego i Jonny'ego Greenwooda w Gdyni.

Kompozycje Pendereckiego: "Ofiarom Hiroszimy – tren” i "Polymorphia” oraz Greenwooda: "Popcorn Superhet Receiver” i "48 Responses to Polymorphia” zostaną wykonane przez Orkiestrę Kameralną AUKSO pod batutą Krzysztofa Pendereckiego i Marka Mosia. Do pierwszego spotkania tych muzycznych znakomitości doszło w ubiegłym roku we Wrocławiu, podczas Europejskiego Kongresu Kultury. Następnie zarejestrowano materiał na album, który ukazał się w marcu nakładem wytwórni Nonesuch. Heineken Open'er będzie jedyną prezentacją tego projektu w ostatecznej formie w Polsce.

- To będzie na pewno niezwykłe przeżycie dla wszystkich. Taka muzyka bardzo rzadko znajduje miejsce na tego typu festiwalach, przyszedł czas, by to się zmieniło - dodał gość Agnieszki Szydłowskiej.

W Gdyni zagra także amerykańska formacja The Mars Volta , która kilka dni temu wydała swoją nową płytę "Noctourniquet”. Powstanie The Mars Volta datuje się na rok 2001, kiedy do historii przechodził legendarny zespół At The Drive-In, a jego liderzy Omar Rodriguez-Lopez i Cedric Bixler-Zavala coraz więcej czasu poświęcali eksperymentalnemu projektowi De Facto.

- Bardzo się cieszę z tego zestawienia. To też jest zespół legendarny, niezwykły, który podchodzi do muzyki w sposób, który trudno dookreślić. Od pierwszej po najnowszą płytę zespół wciąż poszukuje nowych brzmień i pozostaje jednym z najbardziej innowacyjnych - podkreślił Mikołaj Ziółkowski.

Debiutancka płyta zespołu "De-Loused In The Comatorium” została zarejestrowana pod czujnym okiem Ricka Rubina, a w studiu muzykom towarzyszyła połowa ówczesnego składu Red Hot Chili Peppers. Flea grał na basie, John Frusciante na gitarze i syntezatorze. Do dziś muzycy z El paso wydali 6 studyjnych albumów. Znakiem rozpoznawczym muzyki The Mars Volta jest jej wielopoziomowość oraz mieszanka rocka progresywnego z dziesiątkami innych gatunków – od latino na jazzie kończąc. Do legendy przeszły żywiołowe, trwające po kilka godzin i mocno improwizowane koncerty.

 

Tegoroczny Open'er Festival odbędzie się 4-7 lipca 2012.

Polecane