Arłukowicz o sekcji zwłok Gosiewskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Arłukowicz o sekcji zwłok Gosiewskiego
Bartosz Arłukowicz Foto: Polskie Radio

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zaprzeczył, jakoby sprzeciwił się, by przy ponownej sekcji zwłok Przemysław Gosiewskiego asystował amerykański patomorfolog profesor Michael Baden.

Posłuchaj

Bartosz Arłukowicz w Salonie Politycznym Trójki, 3 kwietnia 2012 r.
+
Dodaj do playlisty
+

Gość "Salonu politycznego Trójki" powiedział, że pismo posła Antoniego Macierewicza i wdowy po pośle dotyczyło jedynie miejsca sekcji. - Odpowiedziałem, zgodnie z prawem, że minister zdrowia nie ma kompetencji, by udostępniać sale. Decyduje o tym Akademia Medyczna we Wrocławiu - mówił Bartosz Arłukowicz.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
W poniedziałek minister sprawiedliwości Jarosław Gowin mówił, że postanowienie o niedopuszczeniu Michaela Badena do sekcji zwłok Przemysława Gosiewskiego to decyzja ministerstwa zdrowia i suwerenna - ministra Arłukowicza. Gowin powiedział, że na posiedzeniu rządu Arłukowicz przekonywał, iż profesor Baden nie powinien asystować przy sekcji. W ostatnim czasie Naczelna Prokuratura Wojskowa zdecydowała o ekshumacji ciał Przemysława Gosiewskiego i Janusza Kurtyki. Rodziny chciały, by wziął w nich udział Baden, który przeprowadzał m.in. powtórną sekcję zwłok Johna F. Kennedy'ego.

Specjalizacje lekarzy

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapewnił, że jego resort pracuje nad polityką, która ma zachęcić młodych lekarzy do specjalizacji. Gość Trójki mówił, że służyć temu powinien nie tylko system zachęt do kształcenia się w rzadkich specjalizacjach, lecz także zagwarantowanie, iż młodzi lekarze będą mieli gdzie pracować po zakończeniu specjalizacji. Bartosz Arłukowicz przyznał, że jest za mało m.in. geriatrów i trzeba zachęcać młodych lekarzy do podejmowania tego kierunku kształcenia.
Bartosz Arłukowicz zwrócił uwagę, że w wyniku zmian demograficznych pacjentów w podeszłym wieku będzie coraz więcej, zatem będzie potrzeba więcej lekarzy geriatrów.


Audycji "Salon polityczny Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o 8.13. Zapraszamy.

sm

Polecane