"Za więzienia CIA grozi odpowiedzialność polityczna, nie karna"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Za więzienia CIA grozi odpowiedzialność polityczna, nie karna"
Wiesław DębskiFoto: fot. Wojciech Adam Jurzyk

- Jestem przeciwny rozliczaniu tej sprawy w sądach, nikt z odpowiedzialnych osób nie był przecież rzezimieszkiem. Po to kiedyś powołaliśmy Trybunał Stanu, by tam rozstrzygać takie sprawy - uważa publicysta Wiesław Dębski.

Posłuchaj

"Komentatorzy" - 28 marca 2012
+
Dodaj do playlisty
+

Byłemu szefowi Agencji Wywiadu Zbigniewowi Siemiątkowskiemu postawiono zarzuty przekroczenia uprawnień oraz naruszenia prawa międzynarodowego poprzez "bezprawne pozbawienie wolności" i "stosowanie kar cielesnych" wobec jeńców wojennych.

Zdaniem Wiesława Dębskiego priorytetem zawsze powinno być prawo krajowe. - Jeżeli cała Europa mówi o tajnych więzieniach CIA, to my nie możemy udawać, że nic się nie stało, sami musimy się z tym rozliczyć - powiedział w rozmowie z Krystianem Hanke.

Tomasz Wróblewski, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" wyraził zdziwienie, że ujawniono informacje Agencji Wywiadu, a za wywiązanie się ze zobowiązań międzynarodowych i współpracę z sojusznikami osoby odpowiedzialne są "ciągane po sądach". - W sytuacji dość krytycznej, w jakiej znalazły sie Stany Zjednoczone po ataku terrorystycznym z 11 września, po którym - pamiętajmy - nastapiły też ataki w Europie, kraje NATO podjęły pewne zobowiązania jeżeli chodzi o walkę z terrorem. Także Polska była częścią tych zobowiązań międzypaństwowych, których dotrzymaliśmy, na dobre i na złe, w sytuacji wojny - twierdzi.

Zdaniem dziennikarza bardziej prawo naruszał Janusz Palikot podczas swojej działalności gospodarczej.

Jak inne państwa poradziły sobie z tą sprawą i dlaczego więźniów podejrzanych o terroryzm przewożono do Polski? Dowiesz się słuchając całej audycji "Komentatorzy - 28 marca 2012", w której publicyści komentowali także dyskusję wokół reformy emerytalnej.

"Komentatorów" na antenie Trójki można słuchać od poniedziałku do czwartku o 8.35. Zapraszamy.

(asz)

Polecane