Nie jesteśmy w próżni

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nie jesteśmy w próżni
Barbara Toruńczyk i Tomas VenclovaFoto: fot. Mariusz Kubik/Wikimedia Commons

- Barbarze Toruńczyk udało się stworzyć miejsce, w którym każdy z autorów miał swoją wyspę i to jest wyjątkowe - o historii i teraźniejszości "Zeszytów Literackich" opowiadał w Trójce Marek Zagańczyk, zastępca redaktora naczelnego kwartalnika.

Posłuchaj

"Klub Trójki" - 27 marca 2012
+
Dodaj do playlisty
+

Trzydzieści lat temu w Paryżu podjęto decyzję o założeniu kwartalnika, który – mimo ogłoszonego właśnie w Polsce stanu wojennego – nie przyjmowałby podziału na literaturę "emigracyjną" i "krajową”, a ponadto konfrontowałby uznanych mistrzów z ówczesną młodzieżą literacką i otwierał perspektywy myślenia szerszego, niż doraźnie polityczne, które po 13 grudnia angażowało emocjonalnie najbardziej.

- Niezwykłe w historii "Zeszytów Literackich" jest to, że w sytuacji braku wolności powstało pismo, które na pierwszym planie stawiało literaturę, także rosyjską, francuską oraz otwarcie na świat, a nie traktowanie polityki jako gry interesów - mówi Marek Zagańczyk, zastępca redaktora naczelnego kwartalnika.
W 1992 roku Barbara Toruńczyk, redaktor naczelna "Zeszytów”, przeniosła siedzibę pisma do Warszawy i do dziś prowadzi pismo oraz stowarzyszone z nim wydawnictwo. Jak podkreśla gość Jerzego Sosnowskiego nie bez znaczenia była wiara, że jedna osoba, czyli właśnieToruńczyk, jest w stanie stworzyć i utrzymać pismo. - Od samego początku twórcy chcieli otworzyć się na świat, pokazać, że w polskim piśmie może być miejsce na poetów z zagranicy. Pierwszymi byli Tomas Venclova i Josif Brodski - wspomina Zagańczyk.

Gust "Zeszytów" określają jego zdaniem lekcje płynące od samych autorów pisma. - Miłoszowi zależało na opisie świata i rzeczywistości, Herbertowi na klarowności i prostocie, a wszystkim - na jakości języka i szacunku do niego - podkreśla w "Klubie Trójki".

 

Jak wyglądała współpraca z "Brulionem" i "Kulturą"? Jakie współczesne rozwiązania "odświeżają" działalność "Zeszytów" i jak wyglądają obchody jubileuszu pisma? Dowiesz się słuchając całej audycji "Klub Trójki - 27 marca 2012".
Kwartalnik powstał w Paryżu w roku 1982, numer 1 ukazał się w styczniu 1983, w Polsce publikowany od roku 1990, siedziba redakcji mieści się w Warszawie od roku 1992. Od 1 kwietnia 2005 wydawcą kwartalnika "Zeszyty Literackie" jest Fundacja Zeszytów Literackich, która publikuje też książki.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 21. Zapraszamy.

(asz)

Polecane